PS5 Pro dwa razy mocniejsze od Xbox Series X. Wyciek specyfikacji technicznej, czy fake?

PS5 pro dane techniczne
Newsy PS5

W sieci pojawiły się doniesienia na temat PlayStation 5 Pro. Sprzęt ten nie został oficjalnie zapowiedziany przez Sony, natomiast od długiego czasu spekuluje się o nowej wersji konsoli Japończyków.

YouTuber odpowiadający za kanał RedGamingTech twierdzi, że zna specyfikację PS5 Pro bazując na własnych źródłach, których rzecz jasna nie ujawnia. Z tego względu, doniesienia te należy potraktować z dystansem. Już wcześniej zreszta informowaliśmy o podobnych przeciekach. Możecie o nich przeczytać tutaj. Niemniej jednak spójrzmy, do czego prawdopodobnie udało mu się dotrzeć RedGamingTech.

PS5 Pro – czy tak będzie wyglądać specyfikacja techniczna?

W skrócie, sprzęt ma być niemal dwa razy mocniejszy od obecnej wersji PS5 oraz mocniejszego Xbox Series X. To spore zaskoczenie, biorąc pod uwagę, ile tak naprawdę kosztowałaby tego rodzaju konsola. Według YouTubera, sprzęt ma bazować na niestandardowym APU, który stworzono w procesie TSMC 5/4 nm. W środku znajdzie się procesor Zen 4 z 8. rdzeniami na pokładzie. Do tego wszystkiego dodana będzie karta graficzna oparta o RDNA 3 lub wersję 3.5. Będąc przy GPU, ma ona generować 2,7 GHz (obecna wersja ma 2,23 GHz). Procesor ma być z kolei „znacznie mocniejszy” od obecnego.

Jeśli to wszystko połączyć w całość, to PlayStation 5 Pro będzie generować ponad 23 teraflopy mocy, gdzie sprzedawana teraz PS5 ma 10,28 TFLOP. Również RAM i dysk mają ulec zmianie na lepsze. Jak więc widać, sprzęt może być nawet dwa razy mocniejszy.

PlayStation 5 Pro może być rewolucją?

Cieżko jednak stwierdzić, ile w tych doniesieniach jest prawdy. Na „papierze” wygląda to bardzo dobrze, ale pamiętajmy, że ostatecznie produkcja sprzętu musi się po prostu opłacać. Z drugiej strony, kiedy myślę sobie, że DualSense Edge za ponad 1000 zł sprzedaje się jak ciepłe bułeczki, to nawet dwa razy droższa wersja konsoli PS5, pewnie by się dobrze sprzedawała.

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie