Nowe szczegóły o podzespołach PS5 Pro. Sony opiera się na nowym SoC

PS5 w wersji Spider-Man 2 wkurzyło graczy. Zarzucają
Newsy PS5

Sony podobno pracuje nad PS5 Pro. Wedle najnowszych informacji, konsola ma opierać się na nowym układzie SoC, który jednak nie zmieni tak wiele.

Jak na razie nie dostaliśmy żadnych oficjalnych informacji w sprawie PS5 Pro. Najpierw najprawdopodobniej wyjdzie wersja Slim urządzenia (choć niekoniecznie będzie to typowa konsola “slim”), a dopiero później możemy zacząć czekać na wersję Pro. Mimo wszystko przecieków o tej edycji było już sporo. Swoje trzy grosze swego czasu dorzucił nawet sam Microsoft.

Gracze i technologiczni specjaliści nie przestają więc zastanawiać się, co takiego Sony chce upchać do środka, aby konsola faktycznie była “Pro”. Jak na razie znany insider Tom Henderson stwierdził, że będzie to “konsola do gamingu w 8K”. Teraz nowe informacje ujawnił dość wiarygodny leaker AMD, Kepler. Na Twitterze postanowił sprostować informację, wedle której PS5 Pro miałoby być zbudowane na węźle procesowym 3 nm. Będzie to jednak SoC N4P, czyli oparte na węźle 4 nm. Co to w praktyce oznacza?

Najprawdopodobniej N4P. Nie ma dużej różnicy w mocy / wydajności, N3E to głównie gęstość logiczna (która jest równoważona przez zwiększony koszt wafla krzemowego).

– twierdzi Kepler

Macie więc odpowiedź – w praktyce to różnica dla samego Sony, a nie dla graczy. N4P nie wpłynie znacząco ani na wydajność, ani na moc urządzenia. W praktyce wiele zależy od reszty upchniętych do środka podzespołów. Warto też wspomnieć, że obecnie mówi się o tym, iż konsola będzie miała szybszą pamięć i około 60 jednostek obliczeniowych. To niemal dwukrotnie więcej niż podstawowy model PlayStation 5.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie