Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

PS5 i kompatybilność wsteczna. Sony doprecyzowuje, ile gier z PS4 ogramy na next-genie

W zeszłym tygodniu Sony ujawniło specyfikację techniczną PS5 i wspomniało również o obiecanej wcześniej kompatybilności wstecznej. Niestety, usłyszeliśmy tylko o około 100 grach na start, lecz jak zapewniają Japończycy, będzie ich znacznie więcej.

Nowej konsoli nie kupujemy po to, by zagrać w stare gry – takie komentarze słyszeliśmy nie raz, lecz co z osobami, które kupują swoją pierwszą konsolę i nie ograły wielu wspaniałych tytułów z obecnej generacji? Dla nich kompatybilność wsteczna PS5 będzie doskonałą okazją, by nadrobić zaległości, nie wydając kasy na „starszą” konsolę. Zresztą, nawet posiadacze PlayStation 4 z chęcią powróciliby za kilka lat do niektórych obecnych tytułów… Na konferencji Sony usłyszeliśmy jednak tylko o 100 grach z PS4, które zadziałają na next-genie w dniu jego premiery. Co tu dużo gadać – liczba nie zachwyca.

PS5 uruchomi zdecydowaną większość gier z PS4

Sony oczywiście słyszy pomruki niezadowolenia i na oficjalnym blogu PlayStation zaznacza, że wspomniana „setka” to dopiero początek: Uważamy, że zdecydowana większość spośród ponad 4000 tytułów na PS4 będzie dostępna na PS5.

Dodano, że cel jest taki, by każda gra działająca w ramach wstecznej kompatybilności działała i wyglądała lepiej. Mamy spodziewać się lepszej płynności oraz wyższej rozdzielczości.

Sony podkreśla, że obecnie trwa proces sprawdzania gier z PlayStation 4 w kontekście ich odpalania na PS5. Wszystko po to, aby wykryć wszelkie problemy, które wymagają korekty ze strony twórców oryginalnego oprogramowania. Zapewniono graczy, że przetestowano już setki tytułów, a kolejne tysiące czekają na swoją kolej.

Jak widzicie, Sony ma jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o udostępnienie biblioteki gier z PS4 na PlayStation 5, a ostatecznie next-gen prawdopodobnie i tak nie odpali wszystkich produkcji z „czwóreczki”. Microsoft spisał się w tym temacie o wiele lepiej. Xbox Series X nie tylko uruchomi wszystkie gry z Xbox One, lecz również pozwoli pograć w tytuły z poprzednich generacji.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%