PS5 i DualShock 5 – wygląd na wizualizacjach od Concept Creator. Podoba się?

W sieci pojawiły się fajne rendery konsoli PS5 wraz z padem DualShock 5. Choć wygląd urządzeń nie jest znany, co byście powiedzieli, jakby Sony poszło właśnie w takim kierunku?

Concept Creator przedstawia swoją wizję na wygląd PS5 i DualShock 5. Nie jest to jednak pomysł zaczerpnięty z kosmosu, lecz opierający się w pewnym stopniu na tym, co już wiadomo o next-genie.

PS5 – wygląd konsoli – wizualizacja

Tutaj autorzy projektu wzorowali się na wersji PlayStation 5 przeznaczonej dla deweloperów, której zdjęcia już widzieliśmy. Mamy zatem płaski przedni panel i otwory odprowadzające ciepło po bokach. Zrezygnowano jednak (na szczęście?) z wcięcia, dzięki któremu dev-kit wygląda jak litera V. Wizja Concept Creator z pewnością jest bardziej przystępna dla oka i w sumie taka konsola mogłaby pojawić się w sklepach. Co byście powiedzieli na taki design?

DualShock 5 – pad do PS5 – wygląd – wizualizacja

Z kolei pad do PS5 wygląda na renderach od Concept Creator niemal tak samo jak obecny DualShock 4. Autorzy projektu wzorowali się oczywiście na niedawnych szkicach nowego kontrolera od Sony, odwzorowując go niemal jeden do jednego. Jednak – w szkicach Sony nie było mowy np. o przednim wyświetlaczu, który tutaj zastępuje touchpada. Fakt – z takim ekranikiem kontroler wygląda atrakcyjnie, lecz wątpliwe, że Sony zdecyduje się na coś takiego. Oficjalny szkic pada do PS5 nie posiada nawet light bara, który nadwyręża akumulator DualShock’a 4, więc dlaczego Sony miałoby montować w nowym padzie ekranik pobierający cenną moc? No, może że będzie to jakaś oszczędna w pobór energii opcja…

Co wiemy o nowym padzie?

Kontroler ma otrzymać m.in. poprawione wibracje oraz technologię dotykową. Zostanie wyposażony ponadto w triggery adaptacyjne, które mogą oferować różne poziomy oporu, np. aby strzelanie z łuku wydawało się prawdziwą czynnością. Nowe rozwiązanie ma sprawić też, że naprawdę poczujemy różnicę pomiędzy strzelaniem z karabinu maszynowego, a shotguna.

Nowy DualShock dostanie też sprzężenie zwrotne, które zastąpi starą technologię z “silniczkami” umieszczonymi w lewym i prawym uchwycie kontrolera.

Redaktor serwisu Wired miał okazję zagrać – używając nowego kontrolera – w serię różnych demonstracji, które stworzyło studio odpowiedzialne za Astro Bot Rescue Mission. Przyznaje, że zabawa jest przednia i czuć całkowicie inne doznania/wrażenia dotykowe: Wskakując do basenu, poczułem opór wody; na drewnianym moście, uczucie sprężystości.

Co wiemy o PS5?

Premiera konsoli została ustalona na okres świąteczny 2020 roku. PlayStation 5 ma zapewnić rozgrywkę w 4K (albo i wyżej), będzie posiadała na pokładzie w dysk SSD oraz obsłuży ray tracing.

PS5 ma ponadto obsługiwać kompatybilność wsteczną, lecz póki co nie jest jasne, czy uruchomimy na next-genie tylko gry z PS4, czy również z poprzednich generacji.

Procesorem PlayStation 5 ma być Ryzen „Zen2” x86-64-AMD, 8 rdzeni / 16 wątków (dzięki wccftech). Procesor będzie częścią dedykowanego układu/serca konsoli, w którym znajdzie się również miejsce na grafikę Radeon Navi 7nm RDNA. Next-gen ma posiadać ponadto specjalny moduł do przetwarzania dźwięku 3D oraz obsłuży ray-tracing i jak tłumaczy Sony, moduł do obsługi tej technologii będzie zintegrowany z GPU. Nie wiemy natomiast, jakiej pamięci użyje PS5, lecz można spodziewać się, że będzie to szybka pamięć GDDR6 RAM, która zostanie zamontowana w konkurencyjnym Xbox Scarlett.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: