“Co jest z wami nie tak?”. Whoopi Goldberg reaguje na rasistowskie komentarze wobec Rodu smoka i Pierścieni władzy

Pierścienie władzy i Ród smoka - Whoopi Goldberg odpowiada rasistom
Baza seriali Filmy i seriale Newsy Newsy Seriale

Seriale Ród smoka z HBO Max oraz Pierścienie władzy z Amazon Prime Video spotykają się ostatnio z krytyką o podłożu rasistowskim.

Na sytuację zareagowała Whoopi Goldberg w programie The View:

“[Takie stworzenia] nie istnieją w prawdziwym świecie. Wiecie o tym? Nie ma smoków. Nie ma hobbitów. Mówicie mi, że ciemnoskórzy nie mogą udawać nieistniejących ludzi? To chcecie przekazać? Nie wiem, czy jest jakiś klub hobbitów, czy będą jakieś protesty, ale ludzie – co jest z wami nie tak?”.

W podobnym tonie wypowiadała się współprowadząca The View Sunny Hostin:

“Fascynuje mnie, że ziejące ogniem smoki są w porządku, akceptują też ludzi rodzących się z białymi włosami i fioletowymi oczami, ale ciemnoskórzy to już dla nich przesada”.

Zarówno Goldberg, jak i Hostin wpisały się tu w nurt przedstawiony już wcześniej przez niektórych aktorów. Argument przytoczył już Steve Toussaint wcielający się w Corlysa Velaryona w serialu Ród smoka. Według niego widzom łatwiej jest zaakceptować na ekranie lecącego smoka niż ciemnoskórego bogatego mieszkańca fantastycznej krainy.

Mimo rasistowskich komentarzy pojawiających się jeszcze przed premierą obu seriali twórcy nie zrezygnowali z różnorodnej obsady. Wiadomo, że Pierścienie władzy zostały obsadzone aktorami najlepszymi do swoich ról, bez uwzględniania ich pochodzenia etnicznego. Można zresztą uznać, że takie podejście jest zgodne z założeniami świata stworzonego przez Tolkiena. Pisarz podejmował bowiem tematykę różnorodności i uprzedzeń wobec istot wyglądających inaczej niż my, postulował także zjednoczenie mimo dzielących nas różnic.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie