Nowa konsola Xbox Scarlet. Microsoft pracuje nad kilkoma sprzętami

Targi E3 2018 przynoszą ze sobą ciekawe wieści nie tylko odnośnie gier. Nieoficjalnie wiadomo, jak będzie się nazywała nowa konsola Microsoftu. Scarlet – bo o niej mowa – jest prawdopodobnie nazwą kodową sprzętu.

Co interesuje graczy oprócz nowych gier? Oczywiście nowy sprzęt, na którym można przekroczyć kolejne granice w świecie wirtualnej rozgrywki. Microsoft na E3 2018 pokazał mnóstwo potencjalnych hitów, lecz warto odwrócić się choćby na chwilę od nowych zapowiedzi i gameplay’ów i zainteresować się jednym słówkiem – Scarlet. Cóż to takiego? Według redakcji serwisu ThurrotXbox Scarlet będzie kolejną konsolą Amerykanów.

Nowa konsola Xbox Scarlet

Dziennikarze technologicznego portalu Thurrot twierdzą, że poznali nazwę kodową nowej konsoli Xbox, która zastąpi obecną rodzinę zebraną pod szyldem Xbox One (czyli z odmianami S oraz X).

Xbox Scarlet został również potwierdzony przez źródła serwisu Game Informer, zatem nie jest to informacja pochodząca z jednego miejsca. Oczywiście, to nadal nieoficjalne wieści.

Warto jednak dodać, że sam szef marki Xbox, Phil Spencer, mówił podczas konferencji Microsoftu na E3 2018, że Amerykanie pracują nad kilkoma nowymi konsolami. Nowe usługi streamingu rozgrywki mają natomiast zapewnić graczom nowy standard jakości i pozwolić uzyskać konsolową jakość na każdym urządzeniu, nawet smartfonie czy tablecie.

Xbox Scarlet stanowi nazwę kodową nowej konsoli, a wspomnienie o tym, że powstaje kilka sprzętów jednocześnie, sprowadzi się prawdopodobnie do tego, że Microsoft zaoferuje kilka wersji platformy wzorem obecnych Xbox One, Xbox One S oraz Xbox One X.

To nie jedyne niepotwierdzone wieści o nowym sprzęcie od Amerykanów. Jeśli nie znacie poprzednich, wszystko przypominamy poniżej.

Nowa konsola Xbox – premiera realna w 2021 roku

Thurrott donosił w kwietniu tego roku, że według zdobytych informacji premiera nowego Xboksa jest realna w ciągu trzech najbliższych lat. Oznacza to zatem, że konsola może wylądować na rynku dopiero w 2021 roku. Ponoć Microsoft nie śpieszy się z premierą, ponieważ obecny Xbox One X dysponuje większą mocą od konkurencyjnego sprzętu Sony – PlayStation 4 Pro. Dodatkowo nowy Xbox będzie nie tylko kompatybilny wstecz, lecz jak uważa Thurrott, również do przodu.

Wspomniany portal wspomina też, że Microsoft chce zatrudnić specjalistów od pamięci GDDR6 oraz zbadać, jak głęboko można zintegrować nową konsolę Xbox z chmurą.

Strumieniowanie rozgrywki w czasie rzeczywistym może znacznie uatrakcyjnić rozrywkę. Tak widzi to redaktor z Thurrott: Na przykład wyobraźmy sobie grę, w której środowisko jest dynamicznie aktualizowane z chmury podczas eksploracji mapy, dzięki czemu staje się ona nieskończona, a miasto pobiera dane z otoczenia, jak pogoda czy ruch uliczny, zatem możemy doświadczyć korków ulicznych w wirtualnym świecie tak samo jak w realnym życiu … ekscytujące.

Są to scenariusze, które są obecnie badane i jest mało prawdopodobne, że nowa konsola Xbox w całości przełączy się na chmurę. Jest to jednak bardzo interesująca perspektywa.

Poniżej przypominamy, jakie ogłoszenia o pracę – związane z nowym Xboksem, wygrzebano ostatnio w sieci.

Nowy Xbox i oferty pracy Microsoftu

Użytkownicy forum Reset Era pochwalili się nowym znaleziskiem – na stronie Microsoftu pojawiły się dwie nowe oferty pracy. Niby nic, lecz dotyczą one rekrutacji pracowników, którzy zajmą się projektowaniem nowej konsoli Xbox.

Pierwsze ogłoszenie skierowane jest do osób, które chciałyby zdobyć posadę starszego inżyniera zajmującego się kwestiami związanymi z pamięcią DRAM. Wybrany kandydat poprowadzi zespół programistów odpowiedzialnych za DDR3, GDDR5, GDDR6 i przyszłe technologie DRAM.

Głównym celem zespołu będzie zintegrowanie odpowiednich rozwiązań pamięci z konsolą w oparciu o różnorodne ograniczenia, takie jak moc, koszt, niezawodność, integralność sygnału i wymagania dotyczące wydajności.

W drugim ogłoszeniu poszukiwany jest starszy inżynier, którego działką będzie pamięć masowa. Wraz z zespołem programistów zajmie się on technologią pamięci masowych opartych na dyskach HDD, SSD oraz Flash.

W przypadku obu ogłoszeń Microsoft zaznacza, że wybrany kandydat będzie głównym technicznym punktem centralnym dla istniejących i najnowocześniejszych technologii pamięciowych w obecnych i przyszłych projektach Xbox.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.