Need for Speed Unbound nie wyszło na PS4 i Xbox One w trosce o graczy

Need for Speed Unbound - czemu gra nie ukazała się na PS4 i Xbox One?
Newsy PC PS5 Xbox Series

Need for Speed Unbound nie ukazało się na last-geny. Powodem tego stanu rzeczy była troska o jak najlepsze doświadczenie dla graczy. Reżyser gry wyjaśnia.

Jesteśmy już po premierze nowego NFS-a i… no nie wiem, być może nie wszyscy są usatysfakcjonowani, ale tytuł zdobywa świetne recenzje i opinie. Wychodzi na to, że to najlepsza część tej serii od wielu lat i udany powrót Criterion Games do swoich korzeni. Klimat nielegalnych ulicznych wyścigów wylewa się z ekranu, choć nie wszystkim się to podoba, bo faktycznie jest dość mocno „ziomalsko”.

Need for Speed Unbound bez last-genów

Ostateczna kwestia jakości gry to jednak sprawa dość subiektywna. Obiektywnie za to możemy spojrzeć na kwestię niewydawania tej pozycji na konsole poprzedniej generacji. Już przy okazji zapowiedzi było to dość zaskakujące – w końcu mamy do czynienia z grą wyścigową, które z natury nie potrzebują aż tak skomplikowanych technologii, jak choćby RPG-i czy niektóre FPS-y. Czemu więc twórcy zrezygnowali z last-genów?

Serwis Traxion.gg zapytał o to reżysera kreatywnego gry, Kierana Crimminsa. Ten wyjaśnił kwestię, ale absolutnie nie ma mowy o zaskoczeniu. Ponownie wychodzi na to, że twórcy troszczą się o graczy, bo chcą dać im jak najlepszą i kompletną wersję swojej gry. Last-geny mogłyby im w tym przeszkodzić i zepsuć to doświadczenie. No i trzeba byłoby wtedy iść na kompromisy.

To znaczy, chcieliśmy. Gdy przechodziliśmy przez ten temat, okazało się, że rzeczy, które możemy zrobić na konsolach obecnej generacji, są o wiele lepsze niż to, co można zrobić na poprzedniej generacji. Chcieliśmy to podwoić, chcieliśmy dostarczyć graczom najlepsze możliwe doświadczenie.

– mówi Kieran Crimms z Criterion Games

Spora część twórców gier wciąż wydaje gry na konsole poprzedniej generacji. Przyczyną tego jest słaba dostępność i wysokie ceny PS5 i Xbox Series X. Wielu użytkowników nie mogło sobie pozwolić na kupno obecnych konsol, więc twórcy gier przez nienaturalnie długi czas wydają swoje tytuły na last-geny. Chcą po prostu dotrzeć do większej liczby klientów.

Szkoda. Chciałbym wydać na wszystko, od wiesz, twojego zegarka Casio do twojego telewizora HD. Ale chcemy zrobić najlepsze, wiesz, chcemy zrobić najlepsze możliwe doświadczenie gracza, jakie możemy.

– dodaje deweloper

Need for Speed Unbound możemy przetestować przez 10 godzin za darmo.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie