Historia pisze się na naszych oczach. Jest zgoda na fuzję Microsoft-Activision

xbox-activision-microsoft
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Teraz tylko czekać, aż takie serie jak Call of Duty trafią do Xbox Game Pass. Brytyjski urząd ds. Konkurencji i Rynków wydał ostateczną zgodę na przejęcie firmy Activision przez Microsoft.

Choć nie wszystko poszło po myśli Microsoftu, ostatecznie Amerykanie osiągnęli wielkie zwycięstwo. Brytyjski urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) zgodził się, by gigant z Redmond pochłonął twórców Call of Duty. Podpisanie oficjalnej umowy jest teraz kwestią czasu i właściwie czystą formalnością.

CMA: Microsoft nie zdusi rozwijającego się rynku gier w chmurze

Przypomnę, że Brytyjczycy nie zezwalali wcześniej na fuzję, ponieważ obawiali się powstania monopolu, jeśli chodzi o streaming gier. Microsoft podjął jednak strategiczną decyzję i podpisał umowę z Ubisoftem. Na mocy umowy Francuzi nabywają prawa do przesyłania strumieniowego w chmurze wszystkich obecnych gier Activision oraz tych, które powstaną na przestrzeni najbliższych 15 lat.

Na rządowej stronie UK czytamy, że w wyniku tego ustępstwa CMA zgodziła się na ponowne spojrzenie na transakcję i w sierpniu wszczęła nowe dochodzenie. Dochodzenie to zakończyło się dzisiaj, gdy CMA zatwierdziła tę węższą transakcję.

Nowa umowa uniemożliwi Microsoftowi blokowanie konkurencji w branży gier w chmurze w miarę rozkwitu tego rynku, zachowując konkurencyjne ceny i usługi dla klientów korzystających z gier w chmurze w Wielkiej Brytanii. Umożliwi to Ubisoftowi oferowanie treści Activision w dowolnym modelu biznesowym, w tym poprzez usługi subskrypcji wielu gier. Pomoże to również zapewnić dostawcom gier w chmurze możliwość korzystania z systemów operacyjnych innych niż Windows w przypadku treści Activision, co obniży koszty i zwiększy wydajność.

gov.uk

MCA jest pewne, że umowa, którą Microsoft podpisał z Ubisoftem, jest rozwiązaniem problemu.

Mamy teraz nową transakcję, w ramach której dystrybucja w chmurze starych i nowych gier Activision zostaje odebrana Microsoftowi i przekazana w ręce Ubisoftu, niezależnej strony zaangażowanej w poszerzanie dostępu do gier. Jest to lepsze dla konkurencji, lepsze dla konsumentów i lepsze dla wzrostu gospodarczego.

gov.uk

Zatem nie wszystko poszło po myśli Microsoftu, lecz cóż… Amerykanie i tak właśnie bardzo wzmocnili swoją pozycje na rynku gier. Dodanie do Xbox Game Pass gier spod szyldu Activision będzie strzałem w dziesiątkę.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie