Brytyjczycy dali wstępną zgodę! Activision już niemal w rękach Microsoftu

Xbox-Activision-Microsoft
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Microsoft wkrótce może świętować przejęcie Activision Blizard. Brytyjski urząd ds. Konkurencji i Rynków wstępnie zgodził się na fuzję, choć ma jeszcze pewne drobne obawy.

W październiku zapadnie ostateczna decyzja Brytyjczyków w sprawie przejęcia firmy Activision Blizard przez Microsoft. Póki co, brytyjski urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) wydał wstępną zgodę na transakcję.

Przypomnę, że Brytyjczycy nie zezwalali wcześniej na fuzję, ponieważ obawiali się powstania monopolu, jeśli chodzi o streaming gier. Microsoft po kupnie twórców Call of Duty mógłby rozdawać karty i udostępniać gry jedynie posiadaczom swoich systemów. Microsoft znalazł jednak rozwiązanie, które wpłynęło na zmianę decyzji CMA. Amerykanie podpisali bowiem umowę z firmą Ubisoft, na mocy której Francuzi otrzymali możliwość strumieniowego przesyłania gier Activision Blizzard w ramach swojego abonamentu.

Ubisoft, oprócz umieszczenia gier Activision Blizard we własnym abonamencie, będzie miał również prawo udzielana licencji na nie firmom zajmującym się grami w chmurze, dostawcom usług i producentom konsol. Umowa ma wejść w życie po przejęciu Activision Blizard przez Microsoft.

Takie zapisy sprawiły, że CMA wstępnie zgodziło się na fuzję, lecz pozostały jeszcze pewne mniejsze obawy. Brytyjczycy twierdzą bowiem, że obecny kształt umowy z Ubisoftem może zezwalać na jej obchodzenie lub nieegzekwowanie przepisów. Microsoft zaprezentował już rozwiązania, które mają rozwiać te obawy. Teraz Amerykanie czekają na ostateczną decyzję CMA, która ma zostać wydana 6 października 2023. Deklarują, że chcą zdążyć z przejęciem Activision przed ostatecznym terminem 18 października.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie