Słaba dostępność kart graficznych i konsol może potrwać jeszcze latami

karty graficzne i PS5
PC PS5 Switch Technologie Xbox Series Xbox Series S

Kolejne źródło podaje, że sytuacja na rynku elektroniki nie poprawi się w nadchodzących latach. Firma Sumco Corp. twierdzi, że jest obłożona zamówieniami na wafle krzemowe aż do 2026 roku. Nie wróży to, aby karty graficzne lub konsole miały być o wiele łatwiej dostępne.

Sumco jest jednym z największych producentów wafli krzemowych, które są kluczowym materiałem, z którego później wytwarza się mikroprocesory i układy scalone. Zagłębiając się w raport finansowy giganta można natrafić na wzmiankę odnośnie zarezerwowanie przez swoich klientów wszelkich zamówień aż do 2026 roku.

Niestety, ze względu na rosnący popyt, który przewyższa podaż, ów firma była zmuszona w 2021 roku zwiększyć ceny o 10%. Nie zapowiada się, by w nadchodzących latach miało być lepiej, a wręcz przeciwnie – do 2024 przewiduje się kolejne podwyżki.

Wczoraj informowałem na temat planów Unii Europejskiej, która chce przeznaczyć 11 mld euro na budowę nowych fabryk i laboratorium mających na celu zasilenie rynku półprzewodnikami. Wspomniana kwota miałaby w całości zostać wydana do 2030 roku. Być może to właśnie ta inicjatywa pomoże sprawić, by karty graficzne i konsole wróciły ze swoimi cenami oraz dostępnością do czasów sprzed kryzysu na rynku elektroniki. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym miejscu.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie