Haker GTA VI skazany na dożywocie w szpitalu psychiatrycznym

GTA VI - haker został skazany na dożywocie w zakładzie psychiatrycznym
Newsy PC PS5 Xbox Series

Haker, który w ubiegłym roku wykradł pliki GTA VI, został skazany na dożywocie. I do tego w specjalnym zakładzie psychiatrycznym, aby nie stanowił zagrożenia dla nikogo innego.

W ubiegłym roku miał miejsce gigantyczny wyciek plików Rockstar Games. To właśnie wtedy pierwszy raz ujrzeliśmy GTA VI w akcji, które po długim oczekiwanie w końcu doczekało się zwiastuna. Niemniej haker odpowiedzialny za atak miał dokonywać także innych, podobnych akcji. Od samego początku oskarżano go o bycie członkiem międzynarodowej grupy Lapsus$.

Haker GTA VI z dożywociem

Brytyjski sędzia wydał w końcu wyrok w sprawie. Jak donosi Bloomberg, Arion Kurtaj został skazany na dożywotni pobyt w zakładzie psychiatrycznym. Orzeczono, że cierpi na „ostry autyzm” i nadal stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Wraz z 17-letnim chłopakiem, którego nie można zidentyfikować, został uznany za winnego poważnego nadużycia komputera, szantażu i oszustwa po siedmiotygodniowym procesie karnym.

Podobno Kurtaj nadal wyrażał chęć powrotu do swojej hakerskiej działalności. Jego celem były dalsze ataki, co stwarzało „wysokie ryzyko wyrządzenia poważnych szkód społeczeństwu poprzez umiejętność uzyskania nieograniczonego dostępu do komputerów”. Haker może spędzić w ośrodku resztę życia, chyba że trybunał zdrowia psychicznego orzeknie, iż nie stanowi już zagrożenia.

Kurtaj włamywał się również na serwery takich firm jak Uber czy NVIDIA. Nie wiadomo, co nim motywowało przede wszystkim, a przynajmniej nie podano tego do wiadomości publicznej.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie