Wszystko się sypie? Bardzo niepokojące wieści dotyczące oczekiwanego Gothic 2: Dzieje Khorinis

Każde kolejne informacje o Gothic 2: Dzieje Khorinis elektryzowały i były bardzo pozytywne. Niestety wygląda na to, że za złotą kurtyną od dłuższego czasu działo się coś złego. Teraz widzimy tego efekty.

Zawsze z ochotą wspominaliśmy o Gothic 2: Dzieje Khorinis – fanowskim dodatku do kultowej gry, który ma (miał?) się odznaczać profesjonalnym aktorskim dubbingiem z zawrotną liczbą 50 aktorów – teatralnych, filmowych i dubbingowych. Dzisiaj mamy do przekazania nienajlepsze wieści…

Lider zespołu tworzącego Gothic 2: Dzieje Khorinis był od kilku miesiącach w konflikcie z częścią koordynatorów projektu. Spór początkowo próbowano załagodzić wewnętrznie, bez wyciągania go na światło dzienne, lecz ostatnie dni pokazały, że nie było to możliwe.

O co poszło? Lider zespołu postanowił opuścić projekt, lecz to on podpisał umowy z aktorami dubbingowymi i do niego należało np. konto projektu na YouTube, założone na prywatny adres email. Szef zaproponował zmianę nazwy konta i przepisanie wszystkich umów na nowe kierownictwo. Ostatecznie ktoś się z kimś nie dogadał i rozpoczęły się słowne przepychanki, gdzie nowi kierownicy oskarżyli byłego szefa o zablokowanie im dostępu do konta na YouTube. Obie strony zaczęły wydawać komunikaty i co tu dużo gadać, zrobił się niezły młyn, który ponoć – według obecnych koordynatorów projektu – nie wpłynie na powstawanie Gothic 2: Dzieje Khorinis, choć trochę ciężko w to uwierzyć zważywszy na fakt, że aktorzy dubbingowi mogą się po całej aferze z wszystkiego wycofać.

Oto oświadczenia stron

Oświadczenie grupy, która zarządza profilem na Facebooku:

Oświadczenie twórców Dziejów Khorinis

Szanowni Państwo,

Jak mogliście Państwo zauważyć, część naszych filmów została usunięta, a nazwa kanału została zmieniona na “Khorinis”.

Informujemy, iż utraciliśmy dziś, 5 marca 2018 roku, dostęp do naszego kanału na portalu YouTube. Konto zostało przejęte przez byłego członka zespołu, który od jakiegoś czasu już z nami nie współpracuje.

Darując sobie komentarz do tego typu działań, nie chcąc dalej pogrążać osoby za to odpowiedzialnej, przeanalizujemy w najbliższych dniach wszelkie możliwości odzyskania naszego konta.

W wypadku niepowodzenia założymy nowy kanał, a usunięte filmy pojawią się ponownie. Wszystkie pozostałe media społecznościowe zostały już odpowiednio zabezpieczone.

Przypominamy, że sprawa dotyczy tylko działu filmowego i nie wpłynie na tempo prac nad modyfikacją.

Za całą sytuację w imieniu zespołu najmocniej przepraszamy.

Zespół Dziejów Khorinis

Oświadczenie byłego lidera zespołu:

Drodzy fani,

Niniejsze oświadczenie jest stanowiskiem wszystkich aktorów, oraz większości działu filmowego – z wyjątkiem montażysty Mateusza Pawłowskiego.

Spór występuje tylko na linii działu filmowego, dubbingowego i aktorów – a kilkoma koordynatorami projektu Dzieje Khorinis (i ich sympatykami), którzy są obecnie w posiadaniu profilu na Facebook.com.

NIE całego zespołu, który jest wobec konfliktu w swojej większości neutralny.

ŻADNA ze stron nie ma więc prawa powoływać się na CAŁY ZESPÓŁ.

W pierwszej kolejności chcemy was poinformować, że projekt moda powstaje dalej i jest niezagrożony. Planowaliśmy przekazanie całości powstałej dotychczas pracy dubbingowej.

  1. Zaistniała sytuacja ma tylko i wyłącznie charakter prawny, i nie ma związku z żadnymi zobowiązaniami finansowymi – ponieważ cały projekt powstaje jako produkcja darmowa, i nikt nie ma prawa rościć sobie do niej żadnych pieniędzy – i do żadnej z jej części. Wszystkie osoby – na czele z aktorami pracowały za darmo.
  2. Kanał YouTube projektu został założony przez dotychczasowego koordynatora i pomysłodawcę projektu i jest nieprzerwanie w jego posiadaniu od 27 lipca 2008 roku (wcześniej pod zupełnie inną nazwą). To również on założył wszystkie inne oficjalne media społecznościowe Dziejów Khorinis (np Facebook czy ModDB).
  3. Na tegorocznym styczniowym zjeździe teamu ustalono wyznaczenie osób, do opieki nad mediami społecznościowymi i odpisywania na komentarze – ponieważ dotąd w większości przypadków robił to szef zespołu, oraz postronne osoby z teamu. Chodziło o to, aby oddelegować skład, który sprawowałby nad tym opiekę zamiast postronnych osób z zespołu. NIGDY nie było mowy o ‘zabraniu’ dostępu do mediów pomysłodawcy i szefowi projektu, a jednocześnie osobie, która te profile założyła i na bieżąco prowadziła (m.in. odpowiadając na większość komentarzy). Niniejsze konto od początku istnienia założono na prywatnej skrzynce GMail, a użyczane było tylko na potrzeby uploadu części z filmów.
  4. Ponieważ konflikty pomiędzy kilkoma spośród koordynatorów a szefem zespołu narastały od ponad pół roku (i żadna ze stron nie była bez win) pomysłodawca postanowił zrzec się swoich funkcji i honorowo odejść z zespołu bez szkody dla projektu. Pod koniec stycznia poinformował on o tym na wewnętrznym kanale zespołu, oraz o tym, że podpisanie wszystkich stosownych dokumentów i formalizacją warunków swojego odejścia zajmie się na początku marca.
  5. Zgodnie z zapowiedzią na początku marca szef zespołu wysłał kulturalną wiadomość w której zawarł propozycję skończenia w spokoju wraz z filmowcami serii nestorzy i ich dubbingu do ‘DK’.
    Sprawą OCZYWISTĄ jest fakt, że to również cenieni profesjonalni aktorzy i lektorzy zbudowali WIARYGODNOŚĆ tego projektu – a reszta profesjonalnej otoczki była do tej wiarygodności tylko dodatkiem. Sprawa ma jednak głębsze dno – i ponieważ aktorzy i filmowcy zaufali i zgodzili się na współpracę personalnie z szefem projektu, a nie zespołem (podpisując również stosowne umowy) w konsultacji z obiema grupami artystycznymi (filmowcami i aktorami, a także instytucjami) poproszono szefa projektu JEDNOGŁOŚNIE o ‘odcięcie’ ich dotychczasowego wkładu od nowych władz zespołu.
    Jego uczciwą propozycją było więc tylko wrzucenie krótkiego oświadczenia na Faceboka oraz YouTube’a o zmianie szefa zespołu (i siłą rzeczy pewnej wizji projektu), zmianie nazwy projektu na podobną (np. Historia Khorinis?) ORAZ prośba o stworzenie z dotychczasowego kanału ‘archiwum filmów’ – bez wrzucania nowych, a tylko z nagraniem informacji o nowym kanale już przez nowe szefostwo pod nową marką. W innym wypadku byłoby to oszukiwaniem was – fanów czy osób wpłacających na Patronite, które dalej myślałyby, że stery nad projektem trzyma ta sama osoba która namówiła do pracy wszystkich aktorów i lektorów, którzy czytali i pomagali w filmach i projekcie za darmo. Miało to mieć TYLKO charakter INFORMACYJNY. Wszelkie inne media społecznościowe (Facebook i tym podobne) miały w spokoju trafić do nowego szefostwa projektu.
  6. W odpowiedzi na wiadomość szefa zespołu nie tylko nie doczekał się on odpowiedzi od osób do których była skierowana wiadomość, ale natychmiast przystąpiono jednostronnie do działania – zabierając mu tego samego dnia, BEZ WYJAŚNIENIA dostęp do profilu na Facebooku. Wysłano też osobę (która z początku nie przedstawiła się jako reprezentant oficjalnego stanowiska), która oświadczyła, że szef zespołu nie ma już ŻADNEJ POZYCJI NEGOCJACYJNEJ, że zabiera się mu właśnie dostęp do kont – a jego warunki (których argumentacji nikt nie chciał nawet wysłuchać) nie mają żadnej racji bytu. Napisano tak POMIMO nie podpisania przez odchodzącego szefa ŻADNEGO dokumentu prawnego swoim podpisem!

Mało tego – zażądano jak najszybszego przekazania prywatnego konta mailowego wraz z założonym na nim kontem YouTube. Kolejnym żądaniem było pozostawienie wszystkiego jak jest i nie informowania opinii publicznej o zmianach – czyli wiązałoby się to między innymi z tym, że nie sprostowano by informacji na którą naciskali aktorzy i filmowcy – a fani byliby dalej wprowadzani w błąd co do ‘patronatu’ nad projektem Filmoteki Narodowej i Instytutu Audiowizualnego (które mają również prywatnie zawarte umowy z dotychczasowym szefem projektu). Byłoby to po prostu zatajeniem i oszustwem przed FANAMI. Na to pomysłodawca projektu zgodzić się nie mógł – i wtedy przystąpiono do gróźb skopiowania filmów na nowy kanał i zgłaszania filmów ‘marki projektu’ (którego pisemnie jeszcze się nie zrzeczono) – m.in. filmu Q&A czytanego przez Piotra Borowca, na co jako nie tylko lektor, ale również aktor (którego chroni prawo autorskie) nie wyraża pod nowymi władzami ZGODY. W konsekwencji gróźb i pierwszych przejęć kont dział filmowy podjął decyzję o usunięciu wszystkich filmów dotyczących TYLKO projektu do gry Gotik II – aby uratować kanał przed zgłaszaniem i przejęciem, oraz móc poinformować WAS, fanów jak wyglądają fakty.

Propozycja zachowania obecnego kanału jako archiwum filmów była najbardziej uczciwa – bo szanowała prawa autorskie wszystkich twórców produkcji i aktorów. Groźby publikacji ich na nowych kanałach nie mają uzasadnienia, bo żeby mogły ukazać się na innym kanale MUSI BYĆ ZGODA tych wszystkich osób, które przyczyniły się do ich powstania – której nie ma, oraz aktualizacja podawanych w tamtych filmach informacji.

Przedstawiłem fakty, ale nie otrzymałem żadnego oficjalnego odniesienia się do mojej propozycji, ani kontrpropozycji szanujących prawa i kwestie o których mowa była wcześniej.

Dodatkowo pomysłodawcy projektu grozi się publikacjami rozmów – co jest toporem obusiecznym, i nikt z koordynatorów nie chce nawet słyszeć o w/w kompromisie. Ostrzegamy również fanów jako cały dział filmowy i dubbingowy, że styczniowe (ponad 6 godzinne spotkanie) zostało nagrane kamerą i istnieje realna groźba manipulowania tym materiałem i wycinania przez nowe szefostwo zespołu wybranych fragmentów do własnych celów. Nikt z osób po naszej stronie NIE JEST w posiadaniu żadnego materiału filmowego ze spotkania – dlatego na tym polu zmuszeni jesteśmy bronić się już teraz.

Wrzucenie tego filmu jest też JEDYNĄ możliwością odniesienia się na zarzuty wytoczone na facebooku – do których nie możemy odnieść się na tamtym portalu w ŻADEN sposób.

Jeśli druga strona konfliktu wycofa swoje roszczenia i zacznie szukać porozumienia dział dubbingowy jest gotów przekazać całość nagranych dotychczas kwestii – a pomysłodawca projektu podpisze wcześniej wymienione dokumenty zrzeczeń z całego projektu moda.


Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.