Gry wideo dobre dla mózgu. Nowe badania udowadniają zalety gamingu
Czasy, w których gry wideo oskarżane były przede wszystkim o “ogłupianie” dawno minęły. Nowe badania pokazują, że gaming może przynieść wiele korzyści.
Mamy 2022 rok, więc gry wideo nie są dziś postrzegane wyłącznie jako “deprawowanie dziatwy” czy “ogłupianie ludzi”, jak to dawniej bywało. Jest wręcz przeciwnie – okazuje się, że gaming może przynieść sporo korzyści. Dość proste badania dokładają kolejną cegiełkę do zalet grania. Naukowcom udało się udowodnić, iż gracze mają znacznie poprawioną umiejętność podejmowania decyzji.
Gaming lepszy dla mózgu
Autorami badań są Timothy Jordan oraz Mukesh Dharma z Uniwersytetu Publicznego w Georgii w Stanach Zjednoczonych. W abstrakcie ich pracy czytamy o pozytywnych skutkach gamingu.
Gry wideo to popularna aktywność, która zapewnia poznawczo angażujące, bogate sensorycznie środowisko, które może prowadzić do korzyści poznawczych u tych, którzy grają często. Jak dokładnie zmieniają one nasz mózg, aby osiągnąć te korzyści poznawcze, nie jest jeszcze znane. W eksperymencie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badaliśmy reakcje behawioralne i mózgowe graczy gier wideo (VGP) i osób nie grających w gry wideo (NVGP) podczas zadań decyzyjnych.
– czytamy w badaniach
Metodologia jest tutaj dość prosta – skorzystano z dwóch grup; graczy (28 osób) oraz nie-graczy (19 osób). Badani musieli spędzić trochę czasu w maszynie rezonansu magnetycznego, w której znajdowało się niewielkie lustro. To na nim widniała kulka ruszająca się w różne strony. Zadaniem badanego było wskazanie za pomocą zewnętrznych wskaźników, w którą stronę porusza się przedmiot. Gracze okazali się dokładniejsi i szybsi.
Jakby tego było mało, rezonans pokazał zwiększoną pracę mózgu u graczy. Dotyczy to przede wszystkim obszarów związanych z obszarem motorycznym czy odpowiedzią behawioralną.
Wyniki te wskazują, że granie w gry wideo potencjalnie zwiększa kilka podprocesów związanych z odczuwaniem, percepcją i mapowaniem do działania w celu poprawy umiejętności podejmowania decyzji. Odkrycia te zaczynają wyjaśniać, jak gry wideo zmieniają mózg w celu poprawy wydajności zadania i ich potencjalne implikacje dla zwiększenia aktywności specyficznej dla zadania.
– informują naukowcy
Powyższe badania mają jednak dość małą skalę. Istnieje jednak szansa, że takie wyniki sprowokują także i innych naukowców do przeprowadzania podobnych ekspertyz.