Embracer anulował 29 niezapowiedzianych gier i zwolnił ponad 1300 pracowników

Embracer anulował 29 niezapowiedzianych gier | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Embracer ma kolosalne problemy. Firma w obliczu kryzysu finansowego nie tylko masowo zwalnia pracowników, ale i kasuje nadchodzące projekty.

W czerwcu 2023 roku grupa Embracer podzieliła się szeroko zakrojonymi planami restrukturyzacji firmy. Wszystko w następstwie kryzysu finansowego, jaki dotknął korporację. Umowa z Arabią Saudyjską warta 2 miliardy dolarów. Zbyt wiele postawiono na to jedno porozumienie, a gdy spaliło na panewce, zaczęły się jeszcze głębsze problemy.

Embracer kasuje na potęgę

Na skutek tego anulowano rozwój około 29 niezapowiedzianych gier. Dotyczy to okresu od czerwca do grudnia 2023 roku. Szczegóły tych pozycji nie są znane, choć wiemy, że skasowano nowego Deus Ex. Zapewne wiele innych marek miało doczekać się powrotów (Legacy of Kain?), ale firma zdecydowała się zabić wiele powstających projektów. Wiele wskazuje na to, że gry te były na zupełnie innych etapach projektowania. Nie znamy szczegółów, więc ciężko zgadywać, czy niektóre były blisko wydania, czy raczej to kwestia paru lat.

Restrukturyzacja (za VGC) dotknęła również pracowników. Nawet 1387 osób straciło pracę, w tym spora część deweloperów “in-house”, a także pracowników kontraktowych czy tymczasowych. Do grudnia 2023 roku Embracer posiadał 132 wewnętrzne studia (wcześniej było ich 139) i współpracował z 50 zewnętrznymi deweloperami (półroczny spadek z 59).

Dyrektor generalny Embracer, Lars Wingefors, powiedział, że plan restrukturyzacji firmy wkracza obecnie w “końcową fazę”. Nie oznacza to jednak zażegnania kryzysu. Bardzo możliwe, że więcej osób straci pracę, a być może znikną nawet kolejne studia.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie