Chińczycy chcą sprawdzać każdy komentarz zamieszczony w internecie. Cenzura postępuje

Cenzura w Chinach postępuje. Urząd chce czytać każdy komentarz
Newsy

Cenzura w Chinach może pójść o krok dalej. Urząd nadzorujący internet chce moderować każdy komentarz przed jego publikacją w sieci.

Służby przedstawiły już wytyczne i zakres przepisów, które mają objąć każdą witrynę internetową, aplikację i platformę. Każda wypowiedź zamieszczona na chińskiej stronie przez użytkownika miałaby zostać przeczytana, a w samej witrynie znajdzie się dopiero po pozytywnej weryfikacji. W przeciwnym przypadku – jeśli cenzor uzna, że komentarz zawiera krytykę rządu lub jest nieodpowiedni ze względów politycznych – będzie musiał zgłosić wypowiedź władzom.

Celem, jak podano, jest “ochrona bezpieczeństwa narodowego i interesów publicznych oraz praw i interesów obywateli”. Nie wyjaśniono natomiast, jak tak zaawansowany mechanizm moderacji miałby się choćby do prawa do swobodnej wypowiedzi. Kolejną niewyjaśnioną kwestią jest przeprowadzenie samego procesu czytania każdego komentarza. Szacuje się, że w Chinach w 2020 roku mieszkało ok. 1,402 miliarda ludzi – statystycznie na każdego z nich może przypadać kilka komentarzy dziennie. Czy możliwe byłoby dokładne zapoznanie się ze wszystkimi opiniami komentujących? Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego to zadanie mogłoby być zbyt trudne do wykonania. Co więcej, obowiązek monitorowania komentarzy w czasie rzeczywistym spadłby najprawdopodobniej na każdą witrynę oddzielnie; to oznacza konieczność reorganizacji całej działalności, aby sprostać absurdalnym rządowym wytycznym.

Cenzura w Chinach jest uważana za jedną z najostrzejszych na całym świecie. Władza ma tu wpływ na niemal każdy aspekt działania osoby w internecie. Zaledwie w maju informowaliśmy o znaczącym ograniczeniu wprowadzonym w streamingu; użytkownicy poniżej 18. roku życia nie mogą samodzielnie streamować, oglądać innych streamerów po godzinie 22, a także przekazywać datków. Pojawił się również pomysł, by ograniczyć młodzieży dostęp do wszystkich mediów społecznościowych.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie