Przypominamy wszystkie wydane i anulowane gry od CD Projekt RED

Wiedźmin i They - gry od CD Projekt RED
PC PS3 PS4 PS5 X360 Xbox Series Xbox Series S XOne

CD Projekt RED Wiedźminem stoi – to pewne. W ich dorobku znajdziemy jednak też inne, choć niekoniecznie ukończone, pozycje. Przypomnijmy je sobie!

Sporo tu polskiego dobra narodowego, jakim jest Wiedźmin, ale trzeba pamiętać, że REDzi z pewnością specjalizują się w tym uniwersum.

CD Projekt RED i wszystkie ich gry

Polski twórca gier powstał w 2002 roku jako spółka zależna od grupy CD Projekt. Od tamtej pory zaangażowani byli w tworzenie naprawdę wielu gier, choć zdecydowana większość z nich bazuje na uniwersum Wiedźmina.

Wszystko zaczęło się, naturalnie, od pierwszej części, która jeszcze wtedy nie zdobyła szturmem serc graczy na całym świecie. „Dwójka” znacznie tu pomogła, ale dopiero trzecia część okazała się objawieniem. W międzyczasie powstawały również mniejsze pozycje osadzone w wiedźmińskim świecie.

CDPR w 2008 roku kupiło Metropolis Software, które pracowało nad futurystyczną strzelanką They. Niestety, większość pracowników przesunięto do pracy nad serią gier Wiedźmin, a samo studio zamknięto. Smutny los spotkał również ambitną konwersję pierwszego Wiedźmina na konsole Xbox 360 oraz PS3.

Gry wydane przez CD Projekt RED:

  • Wiedźmin – pierwsza część cenionej serii RPG (2007)
  • Wiedźmin: Versus – przeglądarkowa gra, która dziś już nie działa (2008)
  • Wiedźmin: Powrót Białego Wilka – konwersja pierwszej części serii Wiedźmin mająca ukazać się na konsole PS3 oraz Xbox 360, jednak została anulowana
  • They – futurystyczna strzelanka science-fiction anulowana w 2009 roku
  • Wiedźmin 2: Zabójcy Królów – kolejna część głównego cyklu polskich RPG (2011)
  • Wiedźmin: Gra Przygodowa – cyfrowa wersja planszowej gry fantasy (2014)
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon – trzecia, na ten moment ostatnia część przygód Geralta z Rivii. Produkcja otrzymała dwa dodatki fabularne: Krew i Wino oraz Serca z Kamienia (2015)
  • Gwint: Wiedźmińska gra karciana – osobna gra oparta na popularnej mini-grze z „trójki” (2018)
  • Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści – mniejsza produkcja łącząca kampanię fabularną z grą w Gwinta (2018)
  • Cyberpunk 2077 – pierwszy wydany tytuł studia, niebędący Wiedźminem (2020)

Na ostatnią pozycję wypadałoby dopisać niedawno zapowiedzianego Wiedźmina 4 (który de facto się tak nie nazywa!). Nie znamy jednak daty ewentualnej premiery, a twórcy jak na razie nie za bardzo są otwarci w swoich zapowiedziach.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie