Buzz Astral wycofany z krajów arabskich ze względu na bohaterkę LGBT+

Buzz Astral wycofany z krajów arabskich przez postać LGBT+
Baza filmów Baza postaci Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy

Niestety już „tradycyjnie” film spod szyldu Disneya nie trafi do kin w krajach arabskich. Buzz Astral „zasłużył” tym sobie przez pocałunek pary jednopłciowej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Kuwejt, Oman i Katar – w tych krajach widzowie nie zobaczą w kinach najnowszego spin-offu serii Toy Story. Powodem niestety ponownie jest występująca w filmie nieheteroseksualna bohaterka. Chodzi o Alishę Hawthorne, dowódczynię Buzza Astrala, a zarazem jego przyjaciółkę. Postać jest w związku z inną kobietą, a w filmie będzie ukazany ich pocałunek. Ten ostatni nie spodobał się zresztą samym włodarzom Disneya; początkowo chcieli usunąć scenę z produkcji, lecz zaprotestowali tu pracownicy Pixara. Ostatecznie na ich żądanie moment pocałunku zachowano; nie wiadomo nic jeszcze natomiast na temat innych fragmentów, w których zobaczymy Alishę wraz z partnerką.

Cała sytuacja jest o tyle smutna, że ma miejsce podczas obchodzonego na całym świecie Pride Month. W czerwcu wiele film decyduje się na okazanie poparcia środowiskom LGBT+, czyli m.in. właśnie osobom nieheteroseksualnym. O ile ze strony krajów arabskich nikt zorientowany w temacie zapewne nie spodziewał się poparcia, ich symboliczny gest zakazujący emisji animacji przeznaczonej dla dzieci jest tu niestety dość wymowny.

Buzz Astral nie jest pierwszym tytułem, który z podobnych powodów nie trafi do kin w niektórych państwach. Taka sytuacja spotkała też Eternals. Disney nie zgadza się bowiem na cenzurę w swoich produkcjach, a więc film nie mógłby zadebiutować w kinach w okrojonej wersji, np. bez scen z postaciami LGBT+. W nieco inny sposób działa Warner Bros. Gdy chińscy cenzorzy wzięli pod lupę Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a, spółka zdecydowała się wyciąć z filmu odniesienia do homoseksualizmu tytułowego bohatera. W efekcie fani w Chinach zobaczyli film, lecz krótszy o… 6 sekund – właśnie tyle trwały wzmianki o miłosnej relacji łączącej Dumbledore’a z Grindelwaldem.

W Polsce przygody Buzza Astrala zobaczymy już w najbliższy czwartek, czyli 16 czerwca 2022 roku.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie