Autor Mistborna gotów oddać CD Projekt prawa do marki za darmo

Brandon Sanderson w ciekawy sposób odniósł się do niedawnych doniesień o żądaniu Andrzeja Sapkowskiego, którego prawnicy wysłali do CD Projekt pismo z wezwaniem do zapłaty 60 mln zł.

Autor fantasy Brandon Sanderson przyznał na Reddicie, że czytając wiadomość o żądaniach Andrzeja Sapkowskiego wobec CD Projekt miał chęć napisać w środku nocy: Drogie CD Projekt, możesz mieć prawa do Mistborn, jeśli chcesz.

Sanderson dodał żartobliwie, że nie chciał jednak obudzić się i zobaczyć kilkuset odpowiedzi w swojej skrzynce odbiorczej. Pisarz powrócił jednak do wątku i już na poważnie przyznał, że byłby gotów oddać spółce CD Projekt prawa autorskie do Mistborn zupełnie za darmo.

Poważnie rozważałbym przyznanie CD Project RED praw do moich książek za darmo, ponieważ ogólny wpływ kulturowy, jaki może mieć wspaniała adaptacja fabularna, jest ogromny. Chociaż … podejrzewam, że mają już dość wszelakich autorów fantasy i prawdopodobnie są bardziej zainteresowani tworzeniem własnych nowych IP – pisze Brandon Sanderson.

Według pisarza, obecność wysokiej klasy produktów fantasy na rynku (w tym gier pokroju Wiedźmina) wpływa pozytywnie na cały gatunek, a CD Projekt RED stworzyło najlepsze w historii gry w oparciu o uniwersum zaczerpnięte z książek.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.