Nowy “przenośny PC” Asus ROG Ally zawalczy ze Steam Deck. Pogłoski o wysokiej cenie i dacie premiery

Konsola przenośna ASUS ROG Ally za 2449 zł na Allegro
Newsy Technologie

Asus jednak nie żartowało i zapowiedziało swoją nową konsolę ROG Ally. Ma to być “przenośny PC”, mający w zamiarach stanąć do boju ze Steam Deck.

Asus wybrał bardzo dziwny moment na zapowiedź swojej konsoli. Pierwszy raz informacje o sprzęcie w oficjalnych kanałach pojawiły się 1 kwietnia, czyli idealnie w Prima Aprilis. I choć wszyscy myśleli, że to faktycznie żart, to jednak jest prawdą. Asus ROG Ally faktycznie istnieje, a niektórzy mogli się już z nim zapoznać. Oficjalnych szczegółów nie ma zbyt wielu, ale od czego są YouTuberzy?

Potencjalnie nowe urządzenie ma stanąć do boju ze Steam Deck. Specyfikacja jest na tyle intrygująca, że wcale nie zdziwiłbym się, gdyby udało mu się nawet wygrać. YouTuber Dave2D położył już ręce na konsoli, która oparta jest na systemie Windows 11. Co ciekawe, pojawi się również dodatkowa aplikacja uruchamiająca gry opracowana przez Asusa. Co jednak jest w środku?

Gracze mogą liczyć na procesor AMD oparty na architekturze Zen 4 i grafikę RDNA 3. Ogółem, jak na przenośny sprzęt, konsola może faktycznie równać się z wieloma dzisiejszymi sprzętami, więc nie jest źle. Do tego dostaniemy  7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920x1080p i maksymalnej częstotliwości odświeżania 120 Hz. To już o wiele lepiej niż w przypadku Steam Deck’a, który może pochwalić się “zaledwie” 1280x800p i 60 Hz. Na pochwałę zasługuje również rzekome “wyciszenie” urządzenia Asusa. W testach YouTubera handheld PC osiągał około 20 db, a konkurencja od Valve jest znacznie głośniejsza – 37 db.

Asus ROG Ally nieoficjalnie

Na razie nie znamy innych oficjalnych informacji, ale na Reddicie pojawił się internauta określający siebie jako “leaker”, który zdradził parę kluczowych kwestii. Jego zdaniem sprzęt ma zaoferować połączenie ze Steam, Epic, Origin czy Xbox Game Pass. Ponoć ma wspierać VR oraz możliwość podpięcia zewnętrznej karty graficznej, choć raczej będzie trzeba zainwestować w odpowiednie peryferia do tego (konsola nie ma złącza Thunderbolt).

Sprzęt w sprzedaży ma pojawić się rzekomo w październiku, a na Summer Game Fest 2023 mamy dostać pełną zapowiedź. Co więcej, Asus ROG Ally ma kosztować w wersji 512GB – 649 USD (około 2 780 zł), a w wersji 1TB – 899 USD (około 3 900 zł). Jest to więc sporo więcej od konkurencji Valve, ale podzespoły wydają się to rekompensować. Co więcej, dostaniemy ponoć dwa warianty kolorystyczne – biały i czarny.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie