Aktualizacja PS4 2.50 już oficjalnie! “Yukimura” wprowadzi sporo nowych funkcji

Co dokładnie przyniesie nowy firmware?

Potwierdziły się wcześniejsze przecieki dotyczące zawartości nadchodzącej aktualizacji do PS4, która otrzyma numerek 2.50 oraz nazwę Yukimura.


Sony podkreśla na oficjalnym blogu PlayStation, że gwoździem programu zostanie funkcja usypiania konsoli (Rest Mode). Skorzystamy z niej np. wtedy, kiedy przyjdzie nam ochota na zrobienie małej przerwy od grania. Żeby wybudzić konsolę z Rest Mode, wystarczy później nacisnąć na padzie przycisk PS i zaczniemy kontynuować rozgrywkę od momentu, w którym poprzednio ją przerwaliśmy.

Sony zaznacza jednak, że nie każda gra będzie współpracować z funkcją usypiania konsoli. Wszystko zależy od konkretnego tytułu.

Aktualizacja PS4 2.50 pozwoli nam również na dostosowanie liczby klatek na sekundę podczas korzystania z opcji Remote Play oraz Share Play. Do wyboru będzie 30 lub 60 fps-ów.

Yukimura pozwoli ponadto przemienić z poziomu konsoli konto podrzędne w PSN na konto główne. Obecnie taką czynność możemy wykonać jedynie poprzez przeglądarkę internetową. Ciekawą nowością ma być również możliwość podpięcia listy znajomych z Facebooka do naszego konta na PS4.

Aktualizacja systemu 2.50 to także ułatwienia w zarządzaniu trofeami. Po pierwsze – będziemy mogli skasować z listy trofeów gry, w których nie zdobyliśmy żadnych pucharów, czyli mamy zerowy postęp. Po drugie – w momencie zdobywania pucharku automatycznie zostanie wykonany screenshot, uwieczniający nasze osiągnięcie. Będziemy mogli dzielić się takimi obrazkami ze znajomymi.

Sony wychodzi również naprzeciw osobom, które mają drobne wady wzroku. Aktualizacja Yukimura pozwoli poprawić czytelność interfejsu poprzez zwiększenie czcionki, pogrubienie czcionki, podwyższenie kontrastu, a nawet automatyczne czytanie tekstu.

Osoby z dysfunkcjami manualnymi będą mogły z kolei powiązać przyciski na padzie z innymi przyciskami. Zatem sami skonfigurujemy, czy np. przyciśnięcie X wywoła taki sam skutek, jak przyciśnięcie L1 lub R1.

Na koniec wspomniano o nowej funkcji udostępniania wideo do DailyMotion.

Czego brakuje? Z przecieków wynikało, że aktualizacja 2.50 da nam również możliwość wykonywania kopii zapasowych gier, które mielibyśmy przenosić na zewnętrzne dyski twarde. Być może Sony potrzebuje więcej czasu na dopracowanie tej funkcji, albo po prostu nie zdradzono jeszcze wszystkiego, co wprowadzi Yukimura.

Tajemnicą pozostaje nadal data premiery aktualizacji. Jednak według wcześniejszych plotek dostaniemy ją pod koniec marca.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

20 Shares
Share20
+1
Tweet