Gry PC i konsolowe nie są dla Activision Blizzard aż tak opłacalne. Żyła złota to sektor mobile

Activision Blizzard zarobiło na grach mobilnych więcej niż na PC i konsole
Mobile Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Ostatnie kwartalne wyniki finansowe nie pozostawiają złudzeń. Branża gier mobilnych to dla Activision Blizzard kopalnia złota i nie chodzi tylko o Diablo Immortal.

Activision Blizzard ma się z czego cieszyć, wszak ich gry mobilne napędzają w zasadzie całą firmę. Ostatnio opublikowano wyniki finansowe za drugi kwartał 2022 roku, czyli okres kwiecień – czerwiec. I choć seria Call of Duty ostatnio nie ma lekko, firma i tak zarabia krocie.

Okazuje się, że w wymienionym wyżej okresie to właśnie sektor gier mobilnych okazał się prawdziwą żyłą złota. Wnikając głębiej w finanse – firma zarobiła na produkcjach na smartfony (wedle kategorii „gry mobile i pomocnicze”, która „obejmuje przede wszystkim przychody z urządzeń mobilnych”) aż 831 milionów dolarów. I być może dla tak wielkiej korporacji nie jest to imponujący wynik, to jednak w zestawieniu z resztą wydaje się godny podziwu.

W końcu kategoria „PC” odpowiada jedynie za 332 milionów dolarów przychodu. Z konsolami jest nieco tylko lepiej, bo mogą pochwalić się wynikiem na poziomie 376 mln USD. Do tego jest jeszcze kategoria „inne”, w której dominują esportowe ligi Call of Duty i Overwatch. Tam przychód wynosi „jedynie” 105 mln USD. Sumując to wszystko naraz, kategoria „mobilne” i tak przoduje. Co ciekawe, to również jedyna kategoria, która z kwartału na kwartał zalicza coraz lepsze wyniki. Reszta, lekko, ale jednak maleje.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe wyniki to nie tylko sukces osławionego Diablo Immortal. Mobilny sieciowy hit Blizzarda i tak cieszy się olbrzymią popularnością, mimo znacznych kontrowersji. Do spółki należy w końcu król sektora gier i usług mobile, czyli King. Nie wiecie, o kim mowa? Dwa słowa – Candy Crush. Wieloletni hit na smartfony zarabia i zarabia, a przestać nie może. King odpowiada za ponad 82% przychodów ze wspomnianej powyżej sumy 831 mln dolarów.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie