“Każdy powinien móc kupić, posiadać i zagrać w dowolną grę” – mówi szef Xbox o emulacji

Microsoft Xbox Series - konsole
X360 Xbox Series Xbox Series S XOne

Emulacja to przyszłość? Przynajmniej zdaniem szefa Xbox, Phila Spencera. Jego zdaniem każda firma powinna zapewnić swobodny dostęp do starszych gier.

Oczywiście chodzi tu o w pełni legalną emulację. Takie nadzieje brzmią świetnie, ale…

Szef Xbox broni starszych tytułów

Oczywiście znaczna część graczy skupia się na tym, co dzieje się “teraz”. Wielu z nas wyczekuje premier nowych gier, następne generacje sprzętu brzmią jak coś cudownego, a kolejne podzespoły komputerowe mogą zagwarantować, że będziemy mogli odpalić każdy tytuł na full z Ray Tracing. Problem w tym, że ten cały zgiełk związany z postępem technologicznym zabiera nam niejako to, przy okazji czego wyrośliśmy.

Chodzi tu, rzecz jasna, o starsze gry. Nowe komputery nie odpalą zbyt wiekowych produkcji, to samo tyczy się konsol obecnej generacji. Szef Xbox, Phil Spencer, stwierdził w rozmowie z serwisem Axios, że każdy powinien móc odpalić dowolną grę w każdym momencie.

Mam nadzieję (i myślę, że muszę to tak przedstawić), że jako branża będziemy pracować nad legalną emulacją, która pozwoli nowoczesnemu sprzętowi uruchomić dowolną (w granicach rozsądku) starszą wersję gry, co pozwoli każdemu zagrać w dowolną grę,

Phil Spencer

Brzmi to naprawdę świetnie – granice między nowym a starym sprzętem nie powinny być aż tak widoczne w kwestii uruchamiania starszych tytułów. Tym bardziej że kupujemy je na premierę, a po wielu latach w zasadzie tracimy jakikolwiek do nich dostęp. Specner porównuję tę sytuację ze swobodnym dostępem do starszych filmów, dzieł sztuki czy piosenek.

Myślę, że gdybyśmy powiedzieli: ‘Hej, każdy powinien móc kupić dowolną grę, posiadać dowolną grę i dalej w nią grać’, to wydaje się to być wspaniałą nadzieją dla nas jako branży.

Phil Spencer

Xbox przecież gwarantuje dostęp do naprawdę sporej liczby tytułów z poprzednich wcieleń konsoli. Niestety, okazało się, że niedawny “rzut” produkcji do wstecznej kompatybilności jest tym ostatnim. A to dlatego, że pojawiają się tu problemy z licencjami. Być może jednak doczekamy się czasów, gdy legalna emulacja będzie powszechna i dostępna od ręki.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie