Szukasz niezawodnej i piekielnie wydajnej maszyny dla twórców treści? Oto desktopy z serii x-kom PRO GeForce RTX Studio

x-kom PRO GeForce RTX Studio
PG Exclusive Publicystyka

Aby komputer otrzymał certyfikat NVIDIA Studio, musi przejść przez serię rygorystycznych testów oraz oferować wybrane rozwiązania dla twórców. W sklepie x-kom pojawiły się takie właśnie maszyny dla najbardziej wymagających użytkowników.

NVIDIA Studio to projekt zapoczątkowany w 2019 roku. Jego nadrzędnym celem jest dostarczanie komputerów stworzonych z myślą o twórcach. Dlatego też w laptopach, a od niedawna także w desktopach oznaczonych logiem NVIDIA Studio, odnajdziemy m.in. najwydajniejsze karty graficzne RTX, oprogramowanie NVIDIA Studio zawierające wyspecjalizowane pakiety SDK oraz dedykowane sterowniki Studio. Komputery te zanim jeszcze trafią w ręce użytkownika, poddawane są rygorystycznym testom sprzętu i oprogramowania, przez co można mieć pewność, że sprawdzą się w najbardziej zaawansowanych zadaniach. Dlatego też platformy certyfikowane w ten sposób przez NVIDIĘ, to najwydajniejsze maszyny, jakie możemy obecnie spotkać na rynku. Przejdźmy do konkretów.

nvidia studio

Komputery x-kom PRO GeForce RTX Studio – dla kogo?

W wielkim skrócie, platformy sygnowane logiem NVIDIA Studio to maszyny stworzone z myślą o twórcach na każdym szczeblu ich rozwoju. Z wydajności tych komputerów z pewnością skorzystają zarówno początkujący użytkownicy, jak i osoby bardziej zaawansowane w tworzeniu (artyści, deweloperzy, inżynierowie, projektanci, itd.). Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy nasza twórcza, cyfrowa działalność dotyczy obróbki wideo, zdjęć, tworzenia profesjonalnych materiałów na YouTube’a czy renderowania w 3D – platformy NVIDIA Studio gwarantują topową wydajność oraz niezawodność na każdym etapie naszej pracy. Dzięki nim będziemy w stanie produktywnie poruszać się w oprogramowaniu od Adobe (Photoshop, Illustrator, Premiere Pro, Lightroom itp.), silnikach do tworzenia gier i trójwymiarowej grafiki (Unreal Engine, Unity, Chaos V-Ray) oraz w pozostałych narzędziach, które do sprawnego działania potrzebują wydajnej maszyny (Autodesk, DaVinci Resolve, Redcine-X Pro, Blender, Enscape, Streamlanc czy OBS Studio).

Przykładowe grafiki 3D będące wynikiem działań na NVIDIA Studio w Cinema 4D, Adobe Substance 3D Painter i After Effects.

Logo NVIDIA Studio to jednak nie tylko wydajność i produktywność, to także zaoszczędzony czas, ze względu na szybsze renderowanie i edytowanie nawet najbardziej zaawansowanych materiałów, takich jak chociażby grafika 8K HDR w formacie RAW. A jak wiemy – czas to pieniądz, zwłaszcza w działalności twórczej. Poniżej znajdziecie wykres doskonale prezentujący ile czasu można zyskać pracując na maszynach z kartami graficznymi od NVIDII. Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do kwestii związanych z wydajnością. O ile bowiem wspomniane wyżej programy (i nie tylko one), z powodzeniem zadziałają na maszynach bez certyfikatu NVIDIA Studio, to warto wiedzieć, że niektóre z tych specjalistycznych narzędzi (np. Siemens NX – oprogramowanie typu CAD) są optymalizowane typowo pod wybrane układy graficzne, które znajdziemy właśnie w serii Studio. Jeśli więc myślimy o swojej działalności twórczej na poważnie, to naprawdę warto rozważyć zakup maszyny z logiem NVIDIA Studio.

Komputery x-kom PRO GeForce RTX Studio – jakie podzespoły oferują?

Jak już wspomnieliśmy, wśród platform sygnowanych logiem NVIDIA Studio znajdziemy zarówno notebooki, jak i desktopy. Bez względu jednak na konstrukcję, w portfolio modeli, które otrzymały certyfikat NVIDIA Studio znajdują się zarówno takie, które oferują konsumenckie karty graficzne GeForce RTX, jak i profesjonalne układy Quadro RTX (architektura Turing) oraz RTX AXXX (architektura Ampere). W Polsce od kilku tygodni dostępne są już pierwsze tego typu desktopy, przygotowane przez x-kom. Modele te, reprezentujące serię x-kom PRO GeForce RTX Studio, wyposażono w ultrawydajne karty graficzne NVIDII (GeForce RTX 3060, GeForce RTX 3090 Ti) oraz zaawansowane procesory Intela (Core i7-12700F, Core i9-12900F). Nowe konstrukcje mogą pochwalić się ponadto szalenie pojemnymi nośnikami SSD (2 TB) i dyskami HDD (4 lub 16 TB), wydajnymi pamięciami RAM DDR4 o taktowaniu aż 3200 MHz (64 lub 128 GB) oraz obsługą sieci w najnowszym standardzie WiFi 6.

x-kom PRO
GeForce RTX Studio
i7-12700F / 3060
x-kom PRO
GeForce RTX Studio
i9-12900F / 3090Ti
Karta graficznaNVIDIA GeForce RTX 3060
Intel UHD Graphics 770
NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti
ProcesorIntel Core i7-12700F (12 rdzeni, 20 wątków, 2.10-4.90 GHz)Intel Core i9-12900F (16 rdzeni, 24 wątki, 2.40-5.10 GHz)
Pamięć RAM64 GB (DDR4, 3200 MHz)128 GB (DDR4, 3600 MHz)
Wielkość pamięci karty graficznej12288 MB GDDR624576 MB GDDR6X
Dysk SSD PCIe2000 GB2000 GB
Dysk HDD SATA4000 GB (5400 obr.)2x 8000 GB (7200 obr.)
Dodatkowe miejsca na dyski3x SATA, 3x M.2 PCIe3x SATA, 3x M.2 PCIe
ŁącznośćWi-Fi 6, LAN 2.5 Gbps, BluetoothWi-Fi 6, LAN 2.5 Gbps, Bluetooth
Złącza na panelu I/O2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen.1, 2x 3,5 mm audio jack2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen.1, 2x 3,5 mm audio jack
Złącza na panelu tylnym4x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen.1, 1x USB 3.2 Gen. 2, 1x USB-C, 3x 3,5 mm audio jack, 1x RJ-45, 1x HDMI, 1x DP, 2x złącze antenowe4x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen.1, 1x USB 3.2 Gen. 2, 1x USB-C, 3x 3,5 mm audio jack, 1x RJ-45, 1x HDMI, 3x DP, 2x złącze antenowe
Zasilacz750 W (80 Plus Gold)1050 W (80 Plus Gold)
Wymiary44 x 20 x 43 cm50 x 22 x 48 cm
Cena11 550 zł26 450 zł

Komputery x-kom PRO GeForce RTX Studio – co je wyróżnia?

Wiemy już, że komputery certyfikowane logiem NVIDIA Studio takie jak linia desktopów x-kom Pro to między innymi niezawodność, topowa wydajność oraz sterowniki i narzędzia, które zostały precyzyjnie zoptymalizowane pod kątem podzespołów. Wszystko po to, aby można było z tych maszyn „wycisnąć” ile tylko się da. Warto także wiedzieć, że w komputerach NVIDIA Studio znajdziemy także bardzo przydatne, dedykowane aplikacje kreatywne takie jak NVIDIA Omniverse, NVIDIA Broadcast oraz NVIDIA Canvas. Są to odpowiednio: platforma służąca do tworzenia aplikacji typu Metaverse, aplikacja zmieniająca nasz pokój w profesjonalne studio do transmisji wideo oraz narzędzie graficzne wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Jak więc widać, komputery NVIDIA Studio to prawdziwe kombajny dla twórców, które podołają każdemu zadaniu, a modele z serii x-kom Pro to dodatkowo rozwiązania bardzo eleganckie pod kątem designu. Co więcej, wraz z kolejnymi latami rozwijania projektu NVIDIA Studio komputery, które mogą pochwalić się tym certyfikatem otrzymują coraz to nowsze programy, wykorzystujące możliwości architektury CUDA, ray tracingu czy supersamplingu DLSS, a więc rozwiązań przygotowanych przez samą NVIDIĘ. Dlatego też wybierając taki sprzęt mamy gwarancję, że poradzi on sobie nie tylko w oprogramowaniu do edycji zdjęć, obróbki wideo, przy kompilowaniu czy projektowaniu w środowisku 3D, ale także podczas tworzenia nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie gier.

Komputery NVIDIA Studio to także gwarancja topowej wydajności w grach

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje, więc gdy komputer z serii x-kom PRO GeForce RTX Studio spełni już swoje profesjonalne zadanie w pierwszej połowie dnia, równie dobrze sprawdzi się jako maszyna gamingowa. Wszystko to dzięki grafice opartej na śledzeniu promieni w czasie rzeczywistym oraz technologii ulepszania i zwiększania rozdzielczości obrazu DLSS. To właśnie one zagwarantują nam szalenie wysoki, często nawet trzycyfrowy klatkaż w popularnych grach takich jak Cyberpunk 2077, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2 czy Horizon Zero Dawn. Decydując się na zakup komputera z serii x-kom PRO GeForce RTX Studio, gwarantujemy sobie nie tylko pracę na sprzęcie najwyższych lotów, ale także i zabawę. Czego chcieć więcej?

Źródło: Materiał powstał we współpracy z x-kom.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie