Twórcy gier widzą przyszłość w konsolach nowej generacji. Ucierpią posiadacze PC?

Coraz więcej deweloperów deklaruje zainteresowanie PlayStation 4 oraz Xboksem One.

Według najnowszych badań, przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przez stowarzyszenie zrzeszające niezależnych twórców gier (TIGA), brytyjskie studia wolą zająć się produkcjami na nowe konsole Sony i Microsoftu niż dalej tkwić przy PC oraz urządzeniach mobilnych od Apple.


TIGA przepytała 100 deweloperów. Z ankiety wynika, że obecnie 17 proc. z nich rozwija produkcje na Xbox One, a 15 proc. na PlayStation 4. Sytuacja może się jednak szybko zmienić na korzyść wspomnianych konsol: 52 proc. zespołów wyraziło zainteresowanie tworzeniem gier na Xboksa One, a 48 proc. chce poświęcić swój czas PS4.

Coraz mniejszym zainteresowaniem wśród brytyjskich deweloperów cieszą się z kolei platformy iPhone oraz iPad, które jeszcze niedawno dominowały w ankiecie TIGA. Teraz wspiera je ponad 70 proc. przepytanych firm, lecz tylko 63 proc. zamierza przy nich pozostać.

Jeszcze większy spadek zainteresowania zaobserwowano w przypadku PC. Podczas, gdy obecnie grami na blaszaki zajmuje się 63 proc. deweloperów, to wkrótce odsetek ten może spaść o 15 proc. W ankiecie TIGA tylko 48 proc. twórców zadeklarowało, że nadal zamierza poświęcać swój czas pecetom.

Pozostaje pytanie – czy to tylko chwilowe zainteresowanie konsolami nowej generacji, czy deweloperzy rzeczywiście porzucą PC i urządzenia mobilne od Apple na rzecz PS4 oraz Xbox One. Co o tym wszystkim sądzicie?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

1 Shares
Share1
+1
Tweet