Dagmara Kottke

Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania jeszcze bardziej. Fanka słabej literatury i maskotek ze zniesmaczonym wyrazem twarzy.

1 komentarz

Twórcy CoD-a usuwają gest OK z gry. Powodem kontrowersje z przeszłości?

Infinity Ward po cichu usunęło z Call of Duty: Modern Warfare i Warzone znak OK. Nie podano przyczyny, ale gracze domyślają się, o co chodzi.

OK dodano do strzelanek w maju 2020. Działał on podobnie jak wszystkie inne gesty w produkcjach – można go było używać w dowolnym momencie. Ten konkretny zazwyczaj robiło się na oczach ostatniego wyeliminowanego przeciwnika, by go zirytować.

Znak OK miał jednak w przeszłości konotacje z rasizmem. W 2017 anonimowy użytkownik 4chan rozpowszechnił na forum propagandę zwaną operacją O-KKK, według której ten gest miał oznaczać supremację białej rasy nad innymi. Była to tylko niezbyt inteligentna akcja, najprawdopodobniej poczyniona z braku lepszego zajęcia, jednak media i poszczególne organizacje podchwyciły temat, przez co znaczenie OK zostało nieodwracalnie zmienione.

Na przykład amerykańska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) w drugiej połowie 2019 dodała znak do listy gestów wyrażających nienawiść, stwierdzając, że niektórzy używają go jako szczerej ekspresji wyższości białej rasy.

Warto też zauważyć, że na przykład w niektórych krajach w Azji OK jest od dawna obraźliwym gestem – oznacza to samo, co środkowy palec.

Zarówno Infinity Ward, jak i wydawca Activision odmawiają komentarza w tej sprawie. Oficjalnie nie wiadomo więc, jaka była przyczyna decyzji twórców.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się