Techland kupiony przez Tencent za rekordową kwotę. Największa transakcja 2023 roku w Polsce

Techland kupiony za rekordową kwotę | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

W lipcu ubiegłego roku chiński gigant Tencent kupił polski Techland. Wedle niepotwierdzonych informacji, transakcja opiewała na bajońską sumę.

Tencent to gigant branży gier wideo, który w ubiegłym roku upatrzył sobie polski Techland. Firma wykupiła 67% akcji polskiej spółki, dzięki czemu stała się większościowym udziałowcem. Oczywiście zespół deweloperów ma nadal utrzymać niezależność, a tak przynajmniej obiecują Chińczycy. Mimo wszystko nadal nie poznaliśmy kwoty, jaka została wyłożona na stół. Najwyraźniej była o wiele większa od tego, czego mogliśmy się spodziewać.

Jak donosi m.in. bankier.pl, powołując się na raport Navigator Capital Group, przejęcie Techlandu przez Tencent było największą transakcją w Polsce w 2023 roku. Łączna kwota opiewała na około 6,3 mld złotych. W ten sposób chiński gigant zyskał większość akcji spółki. Kwota jest więc gigantyczna i, patrząc na cały 2023 rok, rekordowa w skali kraju.

Tencent nie tylko posiada Techland, choć zdecydowanie na tę firmę wyłożył najwięcej pieniędzy. Moloch zainwestował także w inne polskie firmy związane z gamingiem, w tym m.in. 1C Enteratinment. Mają także 22% udziałów w Bloober Team, czyli krakowskim zespole specjalizującym się w horrorach.

Obecnie Techland przygotowuje nowe RPG, o którym nie wiemy praktycznie nic. Deweloperzy starają się jednak powołać nowy świat do życia, zapewniając, że przejęcie nie ma istotnego wpływu na to, jaki kształt ostatecznie przybierze gra.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie