Dobra sprzedaż PlayStation 4 nie uratuje Sony przed gigantyczną stratą

ps4-pad

Co z tego, że nowa konsola schodzi ze sklepowych półek jak świeże bułeczki, skoro w innych segmentach działalności firma spodziewa się “wielkiego minusa”.


Jeszcze w lutym tego roku Sony przewidywało, że rok fiskalny 2014 zamknie stratą na poziomie 1,07 mld dolarów. Teraz szacunki poprawiono, tyle, że na gorsze. Jak podaje serwis GamesIndustry.biz, koncern zakłada już, że straci dodatkowo około 200 mln dolarów. W sumie zamknie rok na minusie wynoszącym 1,27 mld dolarów!

Producent PlayStation tłumaczy, że to wcale nie konsole ciągną firmę w dół. Przecież na całym świecie sprzedano już 7 milionów egzemplarzy PS 4 (dane dotyczą okresu od premiery sprzętu do 6 kwietnia tego roku). Tyle, że konsole to  jeden z wielu działów, które składają się na wynik finansowy spółki.

Koncern traci za to krocie na dodatkowych kosztach związanych ze sprzedażą działu PC, który był odpowiedzialny głównie za laptopy Vaio. Owy krok został podjęty w lutym tego roku.

Od tego czasu laptopy nie znajdują tylu nabywców, ilu koncern by sobie życzył. Przez to firma musiała skreślić niemal 300 mln dolarów zaplanowanych przychodów. Ponadto Sony przeliczyło się, co do sprzedaży fizycznych nośników danych. Okazało się bowiem, że zainteresowanie płytami CD/DVD jest coraz mniejsze. Ponoć przyszły rok ma być dla firmy bardziej łaskawy, jeśli chodzi o cyferki na koncie. Poczekamy, zobaczymy…

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

5 Shares
Share5
+1
Tweet