Sony jeszcze nigdy nie było w tak kiepskiej sytuacji finansowej

Cały koncern ratuje tylko sprzedaż konsol.

Sony ogłosiło właśnie swoje plany finansowe na najbliższe miesiące. Te nie napawają optymizmem. Okazuje się, że japoński gigant zamknie ten rok z rekordową stratą w wysokości 2,14 miliarda dolarów. Po raz pierwszy w swojej giełdowej historii, nie wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendy. Takiej sytuacji nie było od roku 1958.

Koniec roku fiskalnego, który przypada na marzec 2015, okazał się sporym zaskoczeniem dla Sony. Z prognozowanej wcześniej straty w wysokości 50 miliardów jenów, zrobiło się nagle 230 miliardów, czyli wspomniane 2,14 miliarda dolarów. Tak wyglądają najnowsze prognozy. Jedynie oddział, który zajmuje się konsolami i grami, przynosi Sony zyski. Według szacunków, japoński koncern ma około 40 procent udziału w rynku.


Co jednak powoduje największe straty dla całej firmy? Przede wszystkim widać słabnący popyt na telefony komórkowe od Sony z linii Xperia. Według wcześniejszych szacunków, miało się sprzedać około 50 milionów tego rodzaju urządzeń. W praktyce udało się jedynie 43 miliony. Jednym z problemów było to, że Sony nie podpisało kontraktu z największymi operatorami sieci komórkowych w Stanach Zjednoczonych. Ale nie tylko telefony od Sony sprzedają się słabo. Również brakuje chętnych na telewizory japońskiego giganta, który coraz bardziej przegrywa z koreańską konkurencją.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

2 Shares
Share2
+1
Tweet