Rosyjski deweloper zachęca do piracenia swojej gry. „W torrentach nie ma nic złego”

Loop Hero + Piracka flaga
PC Switch

Rosyjskie studio przyzwala na piracenie swojej gry. Dzielą się nawet odpowiednim torrentem. Wszystko, rzecz jasna, przez sankcje na Rosję.

To nie pierwszy taki przypadek, ale z pewnością sporo pokazujący.

Rosja ugięła się pod sankcjami, tak samo, jak i twórcy gier

Loop Hero to wydana w ubiegłym roku produkcja reprezentująca gatunek turowych roguelików z elementami karcianki. Tytuł ukazał się PC, a potem na Nintendo Switch. Teraz jednak, w obliczu sankcji nałożonych na Rosję, twórcy gry ze studia Four Quarters zmagają się z problemami. Na rosyjskiej stronie VK wyjaśniają, że coraz częściej gracze pytają ich o możliwość kupna gry i wsparcia deweloperów.

Ich rada? Bierzcie i piraćcie z tego wszyscy. Tak, wiem, jak to brzmi, ale deweloperzy zachęcający do wpłynięcia do zatoki nie są niczym nowym. Ba, kiedyś nawet polskie studio Acid Wizard zdecydowało się na udostępnienie Darkwood na Torrentach. Ich decyzja podyktowana była jednak współczuciem dla graczy, których nie było stać na zakup gry.

W Rosji nadal działa Steam, ale przez problemy rubla i liczne sankcje ochoczo nakładane przez inne kraje, wiele internetowych sklepów nie honoruje tamtejszych kart kredytowych. Jakby tego było mało – twórcy nie mogą prosić o wypłatę zarobionych pieniędzy. Dlatego też wyszli żądaniom graczy naprzeciw i przyzwalają na pobieranie swojej produkcji.

Nie zrobiliśmy nic szczególnego, ponieważ w torrentach nie ma nic złego. Wbrew temu, co napisaliśmy w komentarzach, bardzo często otrzymywaliśmy propozycje darowizn. Jesteśmy bardzo wdzięczni za Wasze wsparcie, ale naprawdę nic nam nie jest, przekażcie to wsparcie Waszym rodzinom i przyjaciołom w tym trudnym czasie.

– wyjaśniają twórcy na VK

Oczywiście mowa jedynie o wersji PC, gdyż raczej ciężko byłoby postarać się o nielegalną wersję na Switcha. Co ciekawe, Loop Hero dostępne jest poza Rosją normalnie, a sprzedaż gry nie została wstrzymana.

Twórcy jednocześnie nie odnieśli się do agresywnego ataku Rosji na Ukrainę. O wojnie wypowiadali się wcześniej i użyli wtedy słowa „wojna”. Jesteśmy przeciwni wojnie – napisali. To o tyle zastanawiające, iż według rosyjskiej propagandy jest to „specjalna operacja wojskowa”, a rząd ściga każdego, kto powiąże sytuację w jakikolwiek sposób właśnie z wojną.

Zdjęcie główne: Screen z gry + piracka flaga (RootOfAllLight, CC BY-SA 4.0/ Wikimedia Commons)

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie