Ray tracing i DLSS są już z nami 5 lat. Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich gier na PC

Ray Tracing
PG Exclusive Publicystyka

Gdy Ray tracing i DLSS stawiały pierwsze kroki 5 lat temu, mało kto wierzył, że jest to coś potrzebnego. Dziś trudno nam wyobrazić sobie pecetowy gaming bez tych dobrodziejstw. Widać to chociażby w tym, że wspomniane technologie wspierają już ponad 500 gier!

Spis treści:

  1. Nikt nie wierzył w Ray Tracing
  2. RTX, DLSS, śledzenie promieni – jak to działa?
  3. Najlepsza grafika z Ray Tracingiem
  4. W te gry musisz zagrać
  5. Nowa jakość gier konsolowych
  6. Dobra karta RTX i komputer do gier

Ray tracing. Technologia, w którą nie wierzyliśmy

Choć dziś jest to może nie do pomyślenia, to tych kilka lat temu naprawdę mało kto zaprzątał sobie głowę zapowiedziami i planami NVIDII. Firma chciała wprowadzić nową technologię obrazu w grach, dzięki której promienie światła i odbicia będą wyglądały bardziej realistycznie. Pewnym było tylko to, że do generowania takich obrazów niezbędny będzie potężny sprzęt, ponieważ technologia ta wymaga dużych zasobów. A czy gra była w ogóle warta świeczki? Zdaniem większości niekoniecznie.

Gracze i komentatorzy podchodzili do tego z dużym dystansem, ale to nie przeszkodziło w rozwoju RT, które stopniowo wkraczało na rynek. Pierwszy był Battlefield V, oferujący dość ograniczone możliwości raczkującej jeszcze technologii. Prawdziwą rewolucją okazała się jednak gra Control, która z uwagi na stylistykę wykorzystywała śledzenie promieni perfekcyjnie. Do dziś jest to jeden z najlepiej wyglądających tytułów, którym może pochwalić się NVIDIA.

Jak działa Ray Tracing i DLSS?

Czym jest i jak działa Ray tracing? To technologia śledzenia promieni i odbić świetlnych, które możemy zaobserwować podczas gry. Cała magia polega na inteligentnym analizowaniu źródła światła (może to być słońce lub płomień) oraz powierzchni, na którą padają promienie. Właśnie dlatego odbicia mają inny charakter, zależnie od tego, czy światło odbija się w tafli wody, szkle i innych materiałach. Co ciekawe, promienie generowane są przez kamerę w grze, nie zaś domyślnie. Dzięki temu istnieją tam, gdzie patrzymy. Same odbicia to w rzeczywistości iluzja i dodatkowe tekstury nakładane na powierzchnię. Efekt finalny robi kolosalne wrażenie, bo czegoś takiego w grach jeszcze nie było!

A co oznacza skrót DLSS? To Deep Learning Super Sampling, czyli podwyższanie rozdzielczości przy pomocy uczenia maszynowego (upscalling). W ten sposób gra jest na naszym komputerze najpierw renderowana w niższej rozdzielczości (wymaga to mniej zasobów), a następnie parametry te są podnoszone do wartości docelowej — np. z 720p na 1440p. Technologia DLSS pozwala w czasie rzeczywistym analizować każdą klatkę obrazu i poprawiać ją, aby ten był w wyższej rozdzielczości. Można skorzystać z różnych trybów działania tej opcji. Na przykład tryb ultra wydajności oznacza generowanie obrazu w zaledwie 1/3 natywnej rozdzielczości monitora, a następnie poprawianie go przy pomocy AI. Pozwala to zyskać wiele dodatkowych FPS-ów:

Początkowo pomysł był taki, że Ray Tracing i DLSS będą się wspierać. Dziś wiemy, że zwłaszcza ta druga technologia osiągnęła znacznie więcej, niż bycie “tylko” dodatkiem dla RT i pomaga graczom nadążyć za wymaganiami gier wideo na PC.

Co daje nam Ray Tracing?

  • Nowy poziom realizmu dzięki dynamicznemu oświetleniu
  • Lepsze dostosowanie efektów świetlnych do poszczególnych scen
  • Bardziej złożone i realistycznie cienie
  • Symulowanie globalnego oświetlenia
  • Nowa jakość efektów atmosferycznych

Grafika nie jest najważniejsza? To spójrz na te 3 gry

Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie gier dostępnych na rynku i nie dziwi fakt, że to właśnie śledzenie promieni gwarantuje nam jeszcze lepszą grafikę w świecie pełnym neonów. Ray tracing pozwala nam ujrzeć realistyczne oraz bardzo wygładzone cienie czy zjawiskowo odbicia świateł na powierzchniach, w tym te widoczne choćby w kałużach. Genialny efekt wpływa też na globalne oświetlenie, które w Night City odpowiada za wyjątkowy klimat wszystich lokacji. To jednak nie koniec – w grze znajdziemy również DLSS 3.5 który wraz z rekonstrukcją promieni dodaje sporo klatek na sekundę. Różnica to niekiedy przeskok z 20 FPS do nawet 90 na sekundę!

Alan Wake 2 to jedna z najważniejszych premier 2023 roku i przy okazji gra, która oprawą zachwyciła absolutnie wszystkich. Nie przesadzę, stwierdzając, że to idealny przykład tego, jaka moc drzemie w Ray tracingu i DLSS. W tej grze jest na co popatrzyć. Ray tracing wykonuje w tym wypadku niesamowicie dobrą robotę, jeżeli chodzi o mroczne sceny w lesie lub podziemiach. Podczas eksploracji ciemnych zakamarków gdzieniegdzie znajdziemy oświetlenie w postaci neonów czy lamp, a nawet trzykrotnie odbijające się śledzone promienie dopełnią klimatu wydarzeń na ekranie. Odbicia są bardziej szczegółowe i szybsze, żywo reagując na źródła światła.

Pozostaniemy w mrocznych klimatach, ponieważ innym przykładem świetnego wsparcia RT i DLSS jest Metro Exodus. W grze zastosowano w pełni dynamiczne oświetlenie ze śledzeniem promieni, które mienią się na metalowych powierzchniach naszych karabinów, a także obiektów widzianych w wirtualnym świecie. Lekkie promienie światła przedzierają się przez chmury i nadają charakteru każdej lokacji, dlatego klimatyczna produkcja jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Ponadto DLSS pozwoli nam zyskać nawet dwukrotnie więcej klatek na sekundę.

W te gry musisz zagrać. RT i DLSS robią w nich robotę

Niektóre gry wybitnie dobrze radzą sobie ze śledzeniem promieni i wyświetlaniem grafiki nowej generacji. Tak dobrze wyglądających produkcji jest jednak więcej niż te trzy opisane wyżej, a w połączeniu z DLSS możemy zyskać niesamowitą liczbę klatek. Jak bardzo DLSS poprawia płynność zabawy w topowych grach? Zobaczcie sami:

Źródło: PlanetaGracza.pl

Ray tracing poprawia gry konsolowe na PC!

Osiągnięcia NVIDII w zakresie poprawy grafiki, jak i samej wydajności nie dotyczą tylko gier pecetowych. Ray tracing zawitał też na konsolach za sprawą najnowszej generacji sprzętu. Posiadacze PlayStation 5 i Xbox Series X mogą uruchomić śledzenie promieni w wybranych tytułach, dzięki czemu gry zyskują na jakości. Natomiast dopiero kiedy uruchomimy ich porty na komputerze, wtedy potrafią pokazać jeszcze większy pazur.

Jak pewnie wielu z was kojarzy, Sony zdecydowało się po latach wydać mnóstwo swoich flagowych gier ekskluzywnych także na PC. Co ciekawe, nawet wspaniale wyglądające gry z PS4 na pecetach zaprezentowały się teraz jeszcze lepiej! A to zasługa choćby śledzenia promieni czy DLSS. Szybko okazało się, że ray tracing to nie tylko sposób na wyciśnięcie z silnika graficznego ostatnich soków. To również metoda na to, aby gry sprzed kilku lat znowu zachwycały grafiką i otrzymały drugą młodość. Idealnym przykładem jest God of War.

Reboot przygód Kratosa wyszedł oryginalnie w 2018 roku na PS4, aby w 2022 roku zadebiutować na PC. Gra bardzo dobrze radzi sobie z wykorzystywaniem dobrodziejstw kart RTX i stojących za nimi technologii. Nie tylko odbicia i promienie świateł wyglądają jeszcze bardziej zjawiskowo. Przy wykorzystaniu DLSS możemy otrzymać rozgrywkę w 4K, która dodatkowo jest wyświetlana nawet w 30 klatkach na sekundę więcej — np. zamiast 67 FPS mamy niemal 100. To ogromna różnica w jakości obrazu i komforcie płynącym z rozgrywki.

Sony kocha PC i karty graficzne RTX?

Równie świetnym przykładem zastosowania technologii RT i DLSS w grach Sony jest Spider-Man Remastered. Gra po ukazaniu się na pecetach nadawała się idealne do testowania kart RTX, bo to, co jesteśmy w stanie zauważyć podczas rozgrywki, to niesamowite odbicia na szklanych powierzchniach, nasycone neony i woda odbijająca się od nowojorskiego asfaltu. W zasadzie o każdej porze dnia i nocy nowe oświetlenie i odbicia promieni powodują opad szczęk. A DLSS? W niektórych momentach to wzrost z 110 do nawet 230 klatek na sekundę. W przypadku tak szybkiej gry akcji wartości te są nieocenione. Zresztą zobaczcie sami na materiał wideo poniżej. Spider-Man z włączonym RTX wygląda na niemal inną grę!

Równie zachwycająca dzięki technologii RTX i DLSS stała się grafika w Horizon Zero Dawn. W 2017 roku był to tytuł ekskluzywny na PS4, który dziś, po 7 latach nadal potrafi swoją oprawą graficzną budzić zdumienie. Swój udział ma w tym oczywiście śledzenie promieni i upscalling dostępny w edycji kompletnej na PC. To jeden z najlepszych przykładów na to, jak Ray tracing potrafi zmieniać oblicze gier, nawet mimo upływu lat od wydania:

Dobry komputer do gier z RT i DLSS. Jaki model wybrać?

Ray tracing jest z nami już 5 lat, a liczba tytułów wykorzystujących tę technologię nieustannie wzrasta. Jak wspominaliśmy wcześniej, dziś jest ich ponad 500. Jednak gaming w najlepszym możliwym wydaniu wymaga od nas dobrego sprzętu, a tak się składa, że na rynku jest karta graficzna, która idealnie sprawdzi się w wyświetlaniu takich wodotrysków na naszym ekranie. Model Gigabyte GeForce RTX 4080 GAMING OC został wyposażony w 16GB pamięci GDDR6X i 9728 rdzeni pamięci CUDA. Producent zapewnia nas, że karcie nie brakuje mocy i została stworzona z myślą o Ray tracingu, jak również obsłudze najnowszej wersji technologii DLSS. Jak radzi sobie w grach? Osiągi zdecydowanie robią wrażenie — nawet w wymagających tytułach. Sprawdźcie poniżej, jakie osiągi pokazuje karta z włączonym RT i DLSS. Jak widać, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, a przy okazji wykazuje świetny stosunek wydajności do ceny.

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4080 GAMING OC — benchmark w grach:

Nazwa gry:Ustawienia graficzne:Liczba klatek (średnio):
Avatar: Frontiers of Pandora4K, ultra67
Assassin’s Creed Valhalla4K, ultra-wysokie76-96
Red Dead Redemption1440p, ultra128
Cyberpunk 20771440p, ultra110-120
Control4K, wysokie66-76
Alan Wake 21440p, ultra65
Hogwarts Legacy1440p, ultra70
Shadow of the Tomb Raider1440p, najwyższe231
Wiedźmin 3: Dziki Gon Next Gen1440p, ultra85
Metro Exodus1440p, ultra134
Watch Dogs: Legion1440p, ultra141

W powyższej tabeli znaleźć możemy m.in. jedną z najlepiej wyglądających gier w historii, czyli Alan Wake 2, a także rodzimego i uwielbianego Cyberpunk 2077. Jeżeli chcemy korzystać ze śledzenia promieni, to właśnie w takich grach i z taką kartą — to połączenie perfekcyjne.

Czas na komputer z RTX

Jaki komputer pozwoli nam na komfortową rozgrywkę i grafikę na najwyższym poziomie? Poniżej znajdziecie polecany przez nas przykładowy zestaw z kartą graficzną, która bezsprzecznie poradzi sobie z najnowszymi grami. To jest dobry wybór na lata!

Cena tego zestawu to obecnie 8602 zł w sklepie internetowym xkom. W zamian za to z pewnością bez problemów zagramy w najnowsze tytuły w wysokich ustawieniach graficznych. Ta konfiguracja bez wątpienia nadąży za rozwojem Ray tracingu i nie tylko, a po jej zakupie nie pozostanie nic innego, jak tylko wsiąknąć w wirtualną rzeczywistość.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z Gigabyte

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie