Rainbow Six Siege – premiera serwera testowego i całkowite przeprojektowanie systemu matchmakingu

Ubisoft wyjaśnia, co chce zmienić w swojej strzelaninie.

Przy okazji ostatniego dużego patcha do Rainbow Six Siege (tutaj lista zmian i nowości) deweloperzy ujawnili, że zamierzają uruchomić techniczny serwer testowy, będący platformą do testowania nowych funkcji w kontrolowanym środowisku. Dzisiaj poznaliśmy nieco więcej konkretów na ten temat.

Począwszy od końca marca, techniczny serwer testowy będzie dostępny dla wybranej grupy użytkowników PC na obszarze Europy Zachodniej. Gracze, których zaprosimy do tych testów, zostaną wybrani spośród najbardziej aktywnych zachodnioeuropejskich użytkowników. Z czasem będziemy chcieli udostępnić serwery testowe dla graczy z całego świata – zaznacza Ubisoft na oficjalnej stronie Rainbow Six Siege.

Pierwsza faza działania serwera testowego będzie skoncentrowana na wprowadzeniu jednoetapowego matchmakingu.

– Naszym pierwszym dużym krokiem naprzód [który zwiększy komfort graczy w Roku 2] będzie całkowite przeprojektowanie systemu matchmakingu. Zmiany będą wprowadzane na dwóch poziomach. Po pierwsze, tworzenie rozgrywki będzie teraz jednoetapowe. Potrzebnych będzie tylko 10 graczy i gdy się oni zgromadzą – ruszamy! Od razu ich dzielimy, tworząc dwie drużyny. Poza tym, wprowadzone zmiany sprawią, że matchmaking będzie działał w chmurze, gdzieś w tle. Dzięki temu gracz może robić, co chce i swobodnie poruszać się w obszarze menu. Może przeglądać grę bez żadnych ograniczeń, gdy tymczasem tworzy się rozgrywka. Koncentrujemy się więc na większej wygodzie i lepszym matchmakingu – tłumaczy dyrektor kreatywny Xavier Marquis.

Ubisoft sporządził również listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Jeśli macie zatem jakieś wątpliwości odnośnie serwera testowego, wystarczy zagłębić się w lekturze:

Czy aby korzystać z serwera testowego, muszę posiadać własny egzemplarz gry?

Tak. Będzie w tym celu potrzebna pełna wersja gry. Dotyczy to również graczy, którzy nabyli edycję Starter.

Jakie platformy będą dostępne?

PC. Na serwer testowy będzie można się dostać poprzez klienta Uplay PC.

Czy przed każdym testem muszę ponownie pobierać grę?

Zamierzamy zminimalizować konieczność wielokrotnego , pobierania gry przez uczestników testów. Generalnie powinna wystarczyć łatka, która zaktualizuje klienta serwera testowego. Jednak w zależności od zmian, które będą przedmiotem konkretnych sesji testowych, pełne pobranie gry może okazać się niezbędne.

Skąd mogę pobrać klienta serwera testowego?

Aby pobrać wersję gry przeznaczoną na serwer testowy, należy kliknąć link. Przekieruje on gracza do odpowiedniej sekcji klienta Uplay PC, gdzie będzie można pobrać tytuł, gdy tylko go udostępnimy.

Czy mogę mieć jednocześnie na swoim komputerze klienta właściwej gry i klienta serwera testowego?

I jeden i drugi klient mogą być zainstalowane na tym samym komputerze. Zaznaczamy jednak, że zmiany w konfiguracji wprowadzone na kliencie serwera testowego nie będą przenoszone na klienta właściwej gry ani odwrotnie.

Czy osoby korzystające z serwisu Steam będą mogły grać za pośrednictwem klienta Uplay PC?

Tak. Użytkownicy posiadający Rainbow Six Siege w serwisie Steam będą mogli uczestniczyć w sesjach serwera testowego za pośrednictwem swojego powiązanego konta Uplay. Przypominamy jednak, że klienta testowego można pobrać i uruchomić wyłącznie za pośrednictwem klienta Uplay PC.

Jak można zgłaszać błędy?

Dla początkowego etapu działania serwera testowego uruchomimy adres URL, przystosowany do zgłaszania błędów i usterek, jakie wykryjecie w trakcie testów.

Ile osób będzie mogło jednocześnie uczestniczyć w grze?

W przypadku serwera testowego zamierzamy ograniczyć liczbę dostępnych slotów. Gdy serwery będą maksymalnie obłożone, część graczy z pewnością zobaczy komunikat o błędzie informujący, że „Usługi Ubisoft są niedostępne”. Ograniczymy w ten sposób wpływ, jaki sesje na serwerze testowym mogą wywierać na grę prowadzoną na serwerach domowych. Jednocześnie prosimy – nie urywajcie się z pracy ani z lekcji, żeby uczestniczyć w sesjach na serwerze testowym.

Czy na serwerze testowym będzie można dokonywać zakupów?

Nie. Zamiast zmuszać was do kupowania różnych rzeczy na serwerze testowym, wykonaliśmy ukłon w waszą stronę i odblokowaliśmy wszystkie przydatne przedmioty. Możecie teraz połączyć modę z taktyką. Miłej zabawy!

Czy moje przedmioty/postępy zostaną przeniesione z właściwej gry na serwer testowy?

Żadne treści nie będą przenoszone pomiędzy serwerami. Na serwerze testowym otrzymacie bezpłatny dostęp do wszystkich przedmiotów i operatorów, więc przenoszenie postępów nie jest konieczne. Na tej samej zasadzie po zakończeniu testów żadne postępy, zdobyte przedmioty ani statystyki nie zostaną przeniesione na wasze serwery domowe.

Jakie treści będą dostępne do przetestowania?

Celem sesji na technicznym serwerze testowym jest poddanie różnych elementów gry ściśle określonym testom. Klient serwera testowego nie będzie działał cały czas, a w przypadku niektórych sesji wybór operatora/mapy/uzbrojenia/dodatków może ulegać drastycznym ograniczeniom, w zależności od celu konkretnego testu.

Jak długo będą trwały takie sesje?

Jak już wspomniano powyżej, serwer testowy nie będzie dostępny przez cały czas. Każdy test będzie trwał od 24 do 72 godzin, w zależności od tego, ile czasu zajmie nam zgromadzenie potrzebnych danych. Zaznaczamy, że niektóre sesje mogą być dłuższe/krótsze, ale w większości będą on trwały od 1 do 3 dni.

Źródło: rainbow6.ubisoft.com, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: