PS5 vs Xbox Anaconda. “Nowa konsola Microsoftu ma być mocniejsza”

Ujawnione niedawno pierwsze informacje o PS5 robią wrażenie, lecz nie zapominajmy, że Microsoft szykuje się do prezentacji nowej rodziny konsol Xbox, z najmocniejszym modelem Xbox Anaconda na czele. 

Sony zaczyna mówić otwarcie o konsoli następnej generacji i to, czego na razie dowiedzieliśmy się o PS5, wygląda naprawdę obiecująco. Mark Cerny (główny architekt PlayStation 5) potwierdził, że zestawy deweloperskie zostały rozesłane, konsola zapewni rozgrywkę w 8K i wsparcie dla VR, pozwoli uruchamiać gry z PS4 w ramach kompatybilności wstecznej, będzie też ray tracing, nowe rozwiązania w obszarze dźwięku czy niesamowicie szybkie wczytywanie gier. Wszystkie szczegóły przedstawiliśmy w tej wiadomości.

Nie zapominajmy jednak, że w wyścigu bierze udział jeszcze jeden koń, który może przebić Sony w wyścigu następnej generacji. Mowa oczywiście o Microsofcie, firmie, która dysponuje obecnie najmocniejszą konsolą świata, czyli modelem Xbox One X. Bardzo możliwe, że Amerykanie będą chcieli utrzymać prowadzenie i wszystkiego powinniśmy dowiedzieć się już w czerwcu, na targach E3 2019. Jednak już teraz dochodzą do nas głosy, że Xbox Anaconda (jeden z przedstawicieli next-genów Microsoftu) będzie bardziej zaawansowany technologicznie niż PlayStation 5.

PS5 vs Xbox Anaconda – niech moc będzie z wami

Branżowy dziennikarz Ainsley Bowden pisze na Twitterze, że wielu wtajemniczonych potwierdza, iż ​​Xbox Anaconda będzie bardziej zaawansowany niż PS5. Owi wtajemniczeni, to źródła zbliżone do Microsoftu, które – jak podkreśla Bowden – są bardzo wiarygodne i od lat sprawdzone w przypadku wycieków. Dziennikarz dodaje, że nie powinna nas dziwić taka kiolej rzeczy, ponieważ już w ubiegłym roku Microsoft ogłosił, że będzie miał kolejny najpotężniejszy sprzęt.

To nie jedyny głos w sprawie mocy PS5 vs Xbox Anaconda, Insider Klobrille stwierdził na forum ResetEra, że Microsoft dąży do tego, by Xbox Anaconda był wyraźnie najlepszym urządzeniem ze wszystkich konsol następnej generacji.

Zapowiada się zatem naprawdę ekscytujący rok dla fanów zarówno PlayStation, jak i konsol Xbox. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jakie gry na start przedstawią obie firmy, ponieważ jakby nie było, to dla nich kupujemy konsole.

Xbox Anaconda – Microsoft ma patent, jak odciążyć procesor i pamięć

W zeszłym miesiącu YouTube’r posługujący się pseudonimem Skullzi odnalazł w sieci informacje na temat patentu dotyczącego podzespołu odpowiedzialnego za generowanie fizyki w grach. Microsoft zgłosił pomysł w 2018 roku. Taki układ przejąłby na siebie obowiązki obliczeń fizycznych, a więc – mówiąc wprost – zająłby się fizyką obiektów latających po ekranie podczas rozgrywki. Amerykanie tłumaczą w patencie, że generowanie fizyki znacznie obciąża procesor i pożera pamięć. Gdyby stworzyć osobny układ do takich zadań, pozostałe mogłyby przeznaczyć zwolnione w ten sposób zasoby na inne cele. Moglibyśmy więc zobaczyć wyższą rozdzielczość oraz większą płynność w grach.

Taki patent idealnie pasuje do Xbox Anaconda, która ma być najmocniejsza konsolą Amerykanów. Oczywiście mógłby on trafić do wnętrza wszystkich przedstawicieli rodziny Scarlett, lecz po co pchać taki układ do tańszych modeli, które miałyby służyć jako maszynki do streamingu?

Pamiętajcie jednak, że to tylko rozważania, a zarejestrowanie patentu nie jest jednoznaczne z tym, że zostanie on wykorzystany. Trzeba jednak przyznać, że pomysł prezentuje się bardzo ciekawe.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.