PS5 – SSD to nie tylko szybsze wczytywanie gier

PS5 oraz Xbox Scarlett zostaną wyposażone w bardzo szybkie dyski SSD. Jak zaznacza jeden z deweloperów, przełoży się to na prędkość wczytywania gier, lecz nie tylko. Co jeszcze mamy zyskać dzięki wspomnianej technologii?

PS5 oraz Xbox Scarlett obiecują wiele – mocniejsze podzespoły, ray tracing i niezwykle szybki dysk SSD. Ten ostatni element z pewnością poprawi komfort grania, choć warto pamiętać, że likwidacja frustrujących ekranów ładowania to dopiero początek.

PS5 – SSD uczyni gry bardziej różnorodnymi

Redaktor serwisu Gamingbolt rozmawiał niedawno z Ricardo Seligmannem ze studia Novarama Technology, które pracuje obecnie nad kooperacyjną grą akcji Killsquad. Jedno z pytań dotyczyło dysku SSD w kontekście nadchodzącego PS5. Deweloper stwierdził, że SSD zapewni szybkie wczytywanie zawartości, zmniejszając irytujące ekrany ładowania i pozwalając umieszczać w grach więcej wrogów, efektów cząsteczkowych i środowisk w locie bez spadków wydajności.

Seligmann uważa, że SSD odegra widoczny wpływ na wirtualne światy, które staną się bardziej różnorodne i interesujące.

Oczywiście musimy poczekać, aż deweloperzy w pełni wykorzystają drzemiący w next-genach potencjał. W zeszłym miesiącu wspominał o tym Sebastien Le Touze, dyrektor generalny studia eXiin.

– W pewnym momencie konsumenci myśleli, że przeskok z konsol Xbox 360/PS3 na Xbox One/PS4 był rewolucyjny, lecz gry startowe dla tych sprzętów niekoniecznie przekraczały granice, jak to robią obecne produkcje na Xbox One i PlayStation 4. Może zatem trochę potrwać, zanim deweloperzy odkryją, jak bardzo możemy przesunąć granicę jakości na konsolach następnej generacji – twierdzi Sebastien Le Touze.

Słowem – choć pierwsze gry na PS5 i Xbox Scarlett mogą wydawać się nam niesamowite, będą tylko wstępem do tego, co tak naprawdę potrafią wykrzesać z siebie next-geny.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.