PS5 i kompatybilność wsteczna. Gry z PS4 z dodatkowym powerem

PS5 umożliwi uruchamianie gier z PlayStation 4 i jak wynika z patentu Sony, starsze produkcje mogą wykorzystać dodatkową moc nowej konsoli, by działać lepiej.

Sony zarejestrowało kilka patentów dotyczących kompatybilności wstecznej w PlayStation 5 i jeden z nich został niedawno zaktualizowany. Dokument dotyczy kwestii wydajności starszych gier odpalanych na PS5.

Gry z PS4 na PS5 jeszcze lepsze?

Patent skupia się na problemach, które mogą wystąpić podczas procesu kompatybilności wstecznej oraz oraz na sposobie, w jaki Sony planuje rozwiązać te kwestie w konsoli PlayStation 5.

To, że PlayStation 5 będzie dysponowało większą mocą od obecnej konsoli wcale nie oznacza, że z łatwością poradzi sobie ze starszymi grami. Różnice w wydajności komponentów sprzętowych nowego urządzenia i starszego urządzenia mogą powodować błędy w synchronizacji nowego urządzenia, co może spowodować zawieszenie starszej aplikacji lub wygenerowanie niepoprawnego wyjścia podczas pracy na nowej architekturze – wyjaśnia patent.

Sony planuje, że gry z PS4 zostaną uruchomione na next-genie bez potrzeby jakichkolwiek zmian w kodzie gier. Zatem deweloperzy nie będą musieli poświęcać czasu, by dostosować swoje starsze tytuły do architektury PS5. Wszystkim ma zająć się konsola. Podczas uruchamiania gry z PS4 na PS5, sprzęt ma ponadto sprawdzać, czy dany tytuł może wykorzystać dodatkowe zasoby next-gena i działać szybciej.

Można się zatem spodziewać, że gry z PlayStation 4 odpalone na następnej generacji nie tylko będą szybciej ładować się do pamięci eliminując ekrany wczytywania, lecz również zaszczycą nas większą płynnością rozgrywki.

PS5 – kompatybilność wsteczna połączy graczy

Przypominamy, że w maju dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment – Jim Ryan – podczas spotkania z inwestorami potwierdził, że kompatybilność wsteczna na PlayStation 5 umożliwi wspólne granie z użytkownikami PlayStation 4. Oznacza to, że będziemy mogli pobawić się online między generacjami, choć nie będzie to obowiązywało we wszystkich tytułach, a jedynie tych dostępnych na PS4.

Sony postrzega funkcję kompatybilności wstecznej w PS5 jako niezwykle ważną i uważa, że ​​będzie to bardzo istotny czynnik sukcesu konsoli oraz tego, jak przyjmie się ona na rynku.

– Kompatybilność wsteczna w erze sieciowej jest czymś niezwykle potężnym. Społeczność graczy jest z natury plemienna, a kompatybilność wsteczna daje nam możliwość przeniesienia tej społeczności z PlayStation 4 do nowej generacji, korzystając z możliwości grania w tytuły PS4, które mają w konsoli następnej generacji [z] grupami 10, 20, 50 graczy. Widzimy to, biorąc pod uwagę wielkość społeczności, którą udało nam się zgromadzić przez te wszystkie lata na PS4, jako bardzo ważny czynnik sukcesu. Uważamy, że jest to naprawdę ważne – mówi Jim Ryan.

Jak zatem widać, Sony mocno przyłoży się do kompatybilności wstecznej w PS5, co powinno ucieszyć osoby nielubiące rozstawać się ze swoją biblioteką gier.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.