Dziwna maź na padzie do PS5. Każdego może to spotkać, również na Xbox i Nintendo

Pad-PS5-DualSense
Newsy PS5

Nazwałem to „poceniem się kontrolera”

Nieważne jaka konsola, gracze doświadczyli podobnego problemu na Nintendo Switch, PlayStation 3 czy Xbox 360. O takich sprzętach przynajmniej wspomniano w przedstawionym wątku (znalazłem też posty z 2015 i 2018 roku roku opisujące ten sam problem na PlayStation 4). Powstała nawet potoczna nazwa zjawiska:

Stało się to z moim padem do PS3. Nazwałem to „poceniem się kontrolera”. Nie wiedziałem, dlaczego tak się stało, czułem, że kontroler żyje.

PS-Store-doladowania
Tanie doładowania portfela w PS Store – KUP TUTAJ.

Gracze dopatrują się w problemie reakcji chemicznej, która zachodzi w tworzywie, z którego wykonana jest osłonka analogów. Wskazuje na to zresztą zapach “spoconej gały”. Ponoć śmierdzi polimerem. Jeden ze znawców określił to jako depolimeryzację.

To depolimeryzacja. Niektóre tworzywa sztuczne reagują tak po wystawieniu na działanie alkoholu lub innych rozpuszczalników. Część jest po prostu wadliwa fabrycznie i po prostu reaguje tak na własną rękę. Niektóre robią to pod wpływem słońca. Inne reagują na oleje zawarte w twojej skórze. Niektóre w końcu przestaną, inne będą już zawsze tak reagować.

Powodem takiego zjawiska jest najpewniej światło słoneczne, bądź po prostu temperatura, na którą wystawiony był przedstawiony kontroler. Jego właściciel zaznacza, że PS5 to jego pierwsza konsola, na której bardzo rzadko gra. I tutaj może być “pies pogrzebany”.

“Graj więcej, a pad do PS5 się nie spoci”

Najlepszą radą na lepką maź, która potrafi osadzić się na analogu po dłuższym nieużywaniu, jest… częstsze granie. I jakby to banalnie nie brzmiało, to prawda. Problem dotyczy bowiem zazwyczaj kontrolerów, które leżą przez dłuższy czas i nikt za nie nie łapie.

Forumowicze radzą też, że warto co jakiś czas przemywać gałki np. gąbeczką nasączoną płynem do naczyń. Niektórzy używają patyczków nasączonych alkoholem. Jeśli ktoś już napotkał problem, może przeczyścić gałki i później nałożyć na nie nakładki. Sporo tego w sieci, a ceny niewysokie. Zawsze to uchroni tworzywo analogów przed działaniem promieni słonecznych.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie