PS5 – jaka cena konsoli? Bloomberg poznał koszt produkcji sprzętu

Dziennikarz Bloomberga – powołując się na pragnące zachować anonimowość źródła – podaje koszt produkcji PS5 i na tej podstawie szacuje, jaka będzie cena konsoli. Nie liczcie na 399 USD.

Osoby zaznajomione z planami Sony zdradziły redaktorowi Bloomberga, że koszt wyprodukowania jednej konsoli PlayStation 5 to 450 dolarów, a cena jest wysoka m.in. ze względu na ograniczony dostęp do komponentów. Zatem jaka będzie cena PS5 na start?

PS5 – cena konsoli może wynieść 470 USD

Bloomberg przypomina, że wydana w 2013 roku konsola PS4 – w cenie detalicznej 399 USD – była produkowana za 381 USD (według IHS Markit). Idąc tym tropem dziennikarz serwisu stwierdził, że przy koszcie jednostkowym 450 USD i podobnej marży brutto, cena detaliczna PlayStation 5 musiałaby wynosić co najmniej 470 USD.

Damian Thong, analityk z firmy Macquarie Capital dodaje, że Sony na pewno nie zaoferuje nowej konsoli w oczekiwanej przez wielu cenie 399 dolarów, skoro w takiej cenie Japończycy oferują PS4 Pro.

Ciekawe jest to, że Sony od pewnego czasu nie podaje nowych szczegółów dotyczących swojego next-gena. Według rozmówców Bloomberga, Japończycy czekają na ruch Microsoftu i dopiero jak Amerykanie ujawnią cenę Xbox Series X (co może nastąpić podczas czerwcowych targów E3), poznamy również cenę PS5. Drugim powodem milczenia na temat ceny jest wspomniany deficyt na podzespoły.

Największym problemem firmy jest ponoć zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia w pamięć DRAM i NAND flash, przy czym oba komponenty są bardzo poszukiwane, ponieważ producenci smartfonów przygotowują się do wprowadzenia na rynek urządzeń piątej generacji. Samsung Electronics Co. ogłosił właśnie swoją ofertę produktów Galaxy S20, z których każdy wariant będzie posiadał 5G i co najmniej 12 GB pamięci RAM (w Stanach Zjednoczonych).

Ponadto – według Bloomberga – Sony chce zastosować w PlayStation 5 droższe chłodzenie, by konsola się nie przegrzewała. Ten element ma kosztować kilka dolarów, a zazwyczaj koszt chłodzenia zamykał się w kwocie dolara.

Ile za PS5 zapłacimy w Polsce?

Nie wiadomo, jaki przelicznik zastosuje Sony wprowadzając next-gena na różne rynki. Jeśli dokonamy najprostszego przełożenia dolara na złotówki i założymy cenę PS5 na poziomie 470 USD, otrzymamy kwotę około 1837 zł. Do tego dojdą podatki, cło oraz marża sklepów. Ostatecznie możemy zapłacić w sklepie ponad 2 tys. zł za nową konsolę.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: