Premiera PS5 w przyszłym roku, a akcje Sony najniżej od 2016 roku. Przez “słabnący popyt na PS4”

Sprzedaż PS4 wygląda rewelacyjnie, choć z punktu widzenia inwestorów giełdowych sytuacja nie wygląda zbyt różowo, a analitycy stawiają, że premiera PS5 nastąpi w 2020 roku.

Na początku lutego Sony przedstawiło wyniki dotyczące sprzedaży PS4 za miniony kwartał. Przypomnijmy, że do sklepów wysłano wówczas 8,1 mln sztuk PlayStation 4. Do końca zeszłego roku na sklepowych półkach spoczęło już 94,2 mln egzemplarzy PlayStation 4, z czego aż 91,6 mln konsol zostało kupionych przez graczy. Sony prognozuje, że dobra sprzedaż obecnej generacji będzie się utrzymywać i do końca marca tego roku w świat wyruszy kolejne 17,5 mln sztuk sprzętu z logo PlayStation.

Zatem można powiedzieć, że konsola notuje świetny wynik, którego uwieńczeniem będzie przekroczenie pułapu 100 mln sprzedanych egzemplarzy PlayStation 4. A jak sytuacja wygląda w oczach inwestorów? Ci patrzą na kurs akcji, a ten zanurkował niedawno do poziomu najniższego od 2016 roku (dzięki Gamingbolt). Jak donosi Bloomberg, jest to spowodowane zauważalnym “słabnącym popytem” na PS4.

To zdecydowanie nie jest tak pozytywne, jak sugerowałyby liczby. Wydaje się, że ogólnie rzecz biorąc sytuacja jest nieco negatywna – powiedział Andrew Jackson, szef SooChow CSSD Capital Markets.

Odnosimy wrażenie, że analitycy i inwestorzy zapominają o jednym – PlayStation 4 to konsola, która jest obecna na rynku od kilku lat i spowolnienie sprzedaży jest rzeczą naturalną, a nie niepokojącą.

Premiera PS5 w przyszłym roku, ponieważ PS4 zwalnia

Jak czytamy na łamach Bloomberga, a związku ze słabnącą sprzedażą PS4 kolejni analitycy stawiają na to, że Sony musi czym prędzej odpalić kolejną generację. – Spowolnienie wzrostu w dziale gier sygnalizuje bardzo prawdopodobną premierę PS5 na następny rok fiskalny i związane z tym koszty uruchomienia nowej platformy – twierdzi Amir Anvarzadeh, analityk firmy Asymmetric Advisors Pte.

Pomijając już to, czy “słabnący popyt na PS4” skłoni Sony do wypuszczenia PlayStation 5, czy po prostu bez względu na takie opinie zobaczymy nową konsolę, coraz więcej głosów stawia na przyszły rok.

Póki co nie znamy oficjalnie żadnych szczegółów na temat nadchodzącej konsoli, a ostatnie nieoficjalne informacje wskazują na to, że PlayStation 5 będzie wyposażone w kompatybilność wsteczną.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.