Premiera PS5 na całym świecie w zbliżonym czasie? Sony nie chce oddawać pola konkurencji

Wypowiedź przedstawiciela Sony Interactive Entertainment sugeruje, że kolejna konsola PlayStation może trafić do wszystkich graczy w zbliżonym terminie – w przeciwieństwie do PS4, która zaliczyła sporą obsuwę w debiucie na rynku japońskim.

PlayStation 4 miała premierę pod koniec 2013. Do japońskich graczy sprzęt trafił dopiero trzy miesiące po europejskim i amerykańskim debiucie, czyli w lutym 2014. Wtedy producent tłumaczył swoją decyzję brakiem ciekawych gier dla odbiorców z Kraju Kwitnącej Wiśni. Prezes i CEO Sony Interactive Entertainment Jim Ryan w wywiadzie dla japońskiego Business Insider przyznaje, że trzymiesięczne opóźnienie w premierze konsoli dla tego kraju “nie było (…) dobrym pomysłem”.

Premiera PS5 – Sony planuje inną strategię

Z wypowiedzi Jima Ryana można wnioskować, że strategia dotycząca uruchomienia sprzedaży PlayStation 5 będzie inna.

CEO Sony Interactive Entertainment wyjawia, że był bardzo głęboko zaangażowany w działania w kwestii opóźnienia premiery PS4 w Japonii. Wówczas Jim Ryan nie był prezesem SIE, ale pełnił funkcję dyrektora generalnego na obszarze Europy. “Wtedy mieliśmy bardzo racjonalne powody ku temu, by taka decyzja została podjęta, ale dzisiaj uważam, że to nie był dobry pomysł“.

Prezes SIE dodał również, że tym razem Sony zastosuje inną strategię. Takie działanie jest podyktowane między innymi chęcią walki z konkurencją na rodzimym terytorium: w 2019 w Japonii królowało Nintendo, do którego należało aż 76 procent rynku.

Konsola PS5 nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana (grafika z początku newsa nie przedstawia sprzętu). Wielu graczy oczekiwało pokazu na CES 2020, ale Sony pokazało tam jedynie logo swojego next-gena. Premiera konsoli planowana jest na koniec 2020.