Sony pokazuje oficjalne wyniki sprzedaży PS5. Zyski i prognozy znacząco spadły

PlayStation z oficjalnym wynikiem sprzedaży PS5. Zyski znacząco spadły
Newsy PS4 PS5

Sony pokazało oficjalne wyniki sprzedaży PS5. Mimo nieźle wyglądających liczb dochód operacyjny firmy spadł aż o 37% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Japoński gigant pokazuje swój raport fiskalny za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2022 (od 1 kwietnia 2022 do 30 czerwca 2022 roku). W przedstawionych liczbach najważniejsze wydają się te dotyczące sprzedaży PS4 i PS5.

Poprzedni kwartał (styczeń – marzec) odznaczył się sprzedażą PS5 na poziomie 2,4 mln sztuk. Daje to łączny wynik 21,7 mln sprzedanych egzemplarzy sprzętu w ciągu całego cyklu życia konsoli, do 30 czerwca 2022 roku. Z kolei sytuacja z PS4 pozostaje na ten moment taka sama, jak w maju tego roku, gdy informowano o 117 mln sprzedanych sztukach. Firma kończy z raportowaniem nt. wyników PlayStation 4.

Przyszłość PlayStation według prognoz

Inaczej prezentują się za to wyniki działu gier i usług sieciowych. Sony informuje o spadku sprzedaży na poziomie 2% w zestawieniu z identycznym okresem w tamtym roku. Oznacza to zysk na poziomie 11,7 mld jenów. Podyktowane jest to przede wszystkim spadkiem sprzedaży gier first i third-party. Co ciekawe, zredukowano prognozy sprzedaży gier na resztę roku fiskalnego o 1%. Najpewniej jest to podyktowane możliwością obniżenia sprzedaży gier od zewnętrznych deweloperów.

Na tle tych danych ciekawie wyglądają informacje dotyczące dochodu operacyjnego. Sony nie może mówić o wygodnej sytuacji – dochód znacząco spadł, aż o 37% (około 30,5 mld jenów). Powodem są rosnące koszty utrzymania i rozwijania studiów tworzących gry wideo. Prognozy dotyczące dochodu operacyjnego również są niższe – o 16%. Winę ponosi spadek sprzedaży gier, a także przejęcia. Sony zakończyło kupno Bungie przed docelowym terminem, więc koszty zostały wpisane w obecny okres rozliczeniowy.

Doczekaliśmy się również informacji dotyczących liczby użytkowników PS Plus. Liczba abonentów usługi wynosiła 47,3 mln użytkowników na 30 czerwca (przy 102 mln aktywnych użytkowników PlayStation Network). Warto jednak zaznaczyć, że w wymienionym okresie rozliczeniowym Sony dopiero zaczęło wdrażać nową wersję usługi na całym świecie. Najpewniej efekty zmiany Plusa poznamy na koniec bieżącego kwartału.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie