PS5 nie sprzedało się tak, jak zakładało Sony. Może nastąpić poprawa dostępności

PS5 Slim może rozczarować sporo graczy. Nowe informacje o sprzęcie
Newsy PS4 PS5

PS5 pod względem sprzedaży królowało przez długi czas, ale to wciąż nie wynik, na jaki producent liczył. Firma snuje prognozy na najbliższy czas.

Pojawiło się oficjalne sprawozdanie finansowe PlayStation dotyczące pierwszego kwartału tego roku. Firma przedstawiła również wyniki finansowe za poprzedni rok 2021. Zgodnie z danymi PS5 sprzedaje się nieźle, ale to wciąż nie wystarczająco. Firma zakładała bowiem znacznie lepszy wynik.

Dane nie pozostawiają złudzeń – do sklepów detalicznych na całym świecie trafiły 2 mln „piątek” i 100 tys. „czwórek” w ciągu ostatniego kwartału. Oznacza to, że łączna liczba konsol PlayStation 5, które zostały dostarczone na półki sklepowe, wynosi 19,3 mln egzemplarzy. Aż 11,5 mln z tego sprzedało się w poprzednim roku fiskalnym. To sporo, ale wciąż nie na tyle, aby Sony mogło wiwatować. Wczesne prognozy z kwietnia 2021 roku zakładały dostarczenie 14,8 mln urządzeń do końca tamtego roku. Różnica jest więc dość zauważalna.

Ciekawie wciąż radzi sobie PS4. Poprzednia generacja do tej pory sprzedała się w liczbie aż 117 mln sztuk. Naturalnie należy pamiętać, iż mowa o całym cyklu życia konsoli, która zadebiutowała w 2013 roku. PS5 dogania jednak swojego poprzednika – niedawno pisaliśmy o świetnym wyniku sprzedaży na Wyspach Brytyjskich. No i teoretycznie Sony i tak radzi sobie lepiej od Microsoftu. Łączna sprzedaż PlayStation za rok fiskalny 2021 zaliczyła wzrost o 3% względem poprzedniego roku.

Większa sprzedaż, ale mniejszy dochód

Dochód operacyjny to już zupełnie inna para kaloszy. Wykresy są dość „płaskie”, co oznacza, iż Sony ponosi mniejszą stratę przy sprzedaży sprzętu na jednostkę konsoli, wyrównaną mniejszą sprzedażą gier od zewnętrznych deweloperów. Prognozy na 2022 rok są jednak obiecujące, choć i tak nieidealne. Firma spodziewa się wzrostu sprzedaży na poziomie imponujących 34%. Oznacza to, że potencjalnie możemy liczyć na poprawę dostępności konsol. Z kolei dochód operacyjny może spaść – wszystko przez rosnące koszty utrzymania studiów PlayStation oraz pokrycie wydatków związanych z przejęciem Bungie.

Z innych ciekawostek – łączna liczba subskrybentów PS Plusa do końca marca bieżącego roku wynosi aż 47,7 mln. To sporo, ale całkowita liczba graczy korzystających z PS Network to aż 106 mln aktywnych użytkowników.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie