Sony nie umie cenzurować poufnych dokumentów. Oto cała prawda o Call of Duty na PlayStation

PlayStation nie potrafi cenzurować dokumentów. Oto prawda o CoDzie
Newsy PS4 PS5

Tajne, poufne dokumenty, które nie miały nigdy ujrzeć światła dziennego, zostały lekko zamazane… pisakiem. PlayStation ujawniło zbyt wiele o Call of Duty.

Draka z próbą przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft nabiera tempa. W końcu nie codziennie zdarza się, aby miliardowa korporacja miała aż tak naginać rzeczywistość – tak przynajmniej sugerują wewnętrzne maile japońskiego giganta, który wyśmiewa umowę Microsoftu. Oliwy do ognia dodają nowe statystyki dotyczące Call of Duty na PlayStation. Okazuje się, że faktycznie jest to dość istotna marka dla producenta konsol.

A wszystko przez to, że ktoś zamazał dane w poufnych dokumentach firmy za pomocą zwykłego mazaka. Nie wpadł jednak na pomysł, że przy kserowaniu tych stron, mazak niewiele pomoże i wszystko, co miał ukryć, staje się nieco lepiej widoczne. Jasne, wciąż lekko trzeba się domyślać, jakie liczby ukryto, ale tu chyba nie o to miało chodzić.

PlayStation nie powinno używać mazaka do takich dokumentów

Jak donosi The Verge, do sieci trafiły (w dużej mierze już usunięte) dokumenty Sony. Te przedstawiają faktyczne statystyki dotyczące tego, jak radzi sobie Call of Duty na PlayStation. Bez dwóch zdań jest to ważne IP, które co roku przyciąga mnóstwo nowych graczy. Tego akurat i tak mogliśmy się domyślać, ale teraz przynajmniej mamy potwierdzenie.

W 2021 r. ponad [14?] mln użytkowników (według urządzenia) spędzało 30% lub więcej czasu grając w Call of Duty, ponad 6 mln użytkowników spędzało ponad 70% czasu na Call of Duty, a około 1 mln użytkowników spędzało 100% czasu gry na Call of Duty. W 2021 roku gracze Call of Duty spędzali średnio [116?] godzin rocznie grając w Call of Duty. Gracze Call of Duty spędzający ponad 70 procent swojego czasu na Call of Duty, spędzili średnio 296 godzin na franczyzie.

– czytamy w dokumentach

Danych dotyczących “typowej marży” dla wydawców w stylu Activision Blizzard nie jest łatwo przeczytać. Redakcja The Verge sądzi jednak, że wynosi ona około 10%. Nawet nie patrząc na to, mamy wielkie liczby. Wychodzi na to, że CoD jest cenne. Dla PlayStation oznacza nawet 800 milionów dolarów przychodów tylko w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku (a na całym świecie jakieś 1,5 mld). Dodając do tego usługi, subskrypcje, gadżety i tak dalej, mówimy nawet o 15,9 mld dolarów na świecie (albo 13,9 mld), co jest gigantyczną kwotą.

W niezbyt elegancko zredagowanych dokumentach znajdziemy też wzmiankę o tym, że umowa dotycząca ekskluzywnego marketingu z Activision zakłada jeszcze tylko jedną część Call of Duty. Chodzi o potencjalne Modern Warfare III, które wyjdzie w tym roku. Na razie nie jest jasne, co zdarzy się później.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie