PlayStation 4 NEO – kiedy prezentacja sprzętu? Możliwe, że poznaliśmy dokładną datę

PlayStation 4 NEO – kiedy prezentacja sprzętu? Możliwe, że poznaliśmy dokładną datę
Newsy Polecamy PS4

Ponoć Sony zamierza zorganizować osobną imprezę dla tak ważnego wydarzenia.

Japoński producent pokaże całemu światu PlayStation 4 NEO na początku przyszłego miesiąca – wynika z doniesień francuskiego Gameblog. Według informatorów wspomnianego źródła nastąpi to dokładnie 7 września na specjalnie zorganizowanej ku temu imprezie w Nowym Jorku.

Podczas gdy wszystkie przesłanki wskazywałyby na ujawnienie PS4 NEO na tegorocznych targach Tokyo Game Show, nasze źródła podają inne miejsce i czas. 7 września w Nowym Jorku – pisze Gameblog.

Francuzi spekulują ponadto, że tydzień później – 12 września, czyli jeszcze przed rozpoczęciem TGS – możemy usłyszeć zapowiedź od konkurencji. Mowa o Nintendo NX.

Ciekawe, ile w tym wszystkim prawdy, a ile pobożnych życzeń. Z jednej strony przedstawienie PS4 NEO jeszcze przed Tokyo Game Show może wydawać się logiczne. Sony w ten sposób sprawi, że cała branża skupi się jedynie na ich urządzeniu i nie będzie pochłonięta innymi zapowiedziami. Zatem niewykluczone, że najpierw zobaczymy samą konsolę, a na TGS 2016 producent skupi się już tylko na grach oraz PlayStation VR.

Przypominamy, że sam fakt powstawania PlayStation 4 NEO został potwierdzony przez Sony już na początku czerwca, zatem przedstawienie mocniejszej czwórki to jedynie kwestia czasu.

Specyfikacja techniczna PS4 NEO wyciekła do sieci

Już wcześniej w sieci znalazł się dokument dotyczący PlayStation 4 NEO, który rzekomo został przygotowany przez Sony. Zdradza on wiele ciekawych informacji na temat nadchodzącego sprzętu, lecz musimy przyjąć wszystko z dystansem, ponieważ nie wiadomo, czy nie jest to po prostu zwykły fake.

Dokument ujawnia, że wszystkie gry na PS4 przygotowywane przez deweloperów, które zostaną wydane w październiku tego roku oraz później, będą musiały być dostosowane również do PlayStation 4 NEO. Oznacza to, że będziemy mogli liczyć w takich produkcjach na większą i stabilniejszą liczbę klatek animacji. Ponadto w dokumencie wspomniano o ulepszonej grafice oraz dodatkowych funkcjach graficznych, które mogą być wykorzystane w produkcjach na odświeżoną wersję PlayStation 4. Zarówno starsza jaki nowsza konsola mają natomiast korzystać z tego samego sklepu, aplikacji czy systemu, zatem pod tym względem PS4 NEO nie wprowadzi żadnej rewolucji.

Najciekawiej prezentuje się jednak specyfikacja techniczna PlayStation 4 NEO, którą porównano przy okazji do obecnej wersji sprzętu. Jakie różnice?

Specyfikacja techniczna PS4 NEO (nieoficjalna)

 • CPU: ten sam procesor Jaguar co w zwykłym PS4, lecz z wyższym taktowaniem
  – Oryginalna PS4: 8 cores 1.6 GHz
  PS4 NEO: 8 cores 2.1 GHz (1.3 x szybciej)
 • GPU: ulepszona wersja AMD GCN CUs (większe CUs oraz wyższa częstotliwość)
  – Oryginalna PS4: 18 CUs 800 MHz
  PS4 NEO: 36 CUs 911 MHz (2.3 x FLOPs)
 • Pamięć: tyle samo co w oryginalnym PS4 (8 GB GDDR5) lecz o większej przepustowości
  – Oryginalna PS4: 176 GB/s
  PS4 NEO: 218 GB/s (1.24 x szybciej)
 • HDD: dysk taki sam jak w oryginalnym PS4

Ciekawe, czy taka specyfikacja techniczna PS4 NEO rzeczywiście jest prawdziwa. Jak sądzicie?

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie