Kiedy patch 1.5 do The Division na PS4? Ubisoft wydaje specjalne oświadczenie

Kiedy patch 1.5 do The Division na PS4? Ubisoft wydaje specjalne oświadczenie
Newsy PS4

Łatka może zaliczyć obsuwę.

Patch 1.5 do The Division jest już obecny na komputerach PC oraz konsoli Xbox One i według zapewnień Ubisoftu z początku tego tygodnia, powinien wkrótce wylądować również na PlayStation 4.

Deweloper wydaje teraz specjalne oświadczenie, w którym tłumaczy, że sprawa się trochę skomplikowała…

Witajcie agenci, chcielibyśmy poinformować o sytuacji z aktualizacją 1.5 na PlayStation 4. Po początkowym zgłoszeniu poprawki do Sony, odkryliśmy pewne problemy techniczne, które niestety sprawiły, że plany implementacji aktualizacji się wydłużą. Wiadomość od Sony powinna nadejść w poniedziałek. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, aktualizacja pojawi się we wtorek, 29 listopada. W mało prawodopodobnym przypadku, jeśli pojawiłyby się problemy, będziemy niestety zmuszeni opóźnić jej premierę. W takim wypadku postaramy się, by jej implementacja miała miejsce jak najszybciej. Staramy się również, by projekty, dostępne w grze dla graczy PC i Xbox One pojawiły się dla graczy PlayStation 4 wraz z łatką. Zapewniamy jednocześnie, że opóźnienie łatki nie ma nic wspólnego z planowaną premierą dodatku Przetrwanie na PlayStation 4 w dniu 20 grudnia – czytamy na polskim forum The Division.

Mamy nadzieję, że zrealizowany zostanie optymistyczny scenariusz i patch 1.5 do The Division wyląduje na PS4 z początkiem przyszłego tygodnia. Jeśli coś ruszy się w tej sprawie, na pewno Was poinformujemy.

Patch 1.5 do The Division w szczegółach

Patch 1.5 do The Division
Patch 1.5 do The Division

5. poziom świata

Wraz z aktualizacją 1.5 otwieramy nowy, 5. poziom świata, który wiąże się z podniesieniem poziomu przeciwników i klasy wyposażenia. Na nowym poziomie można będzie spotkać przeciwników 34. poziomu, a maksymalna klasa upuszczanej broni i wyposażenia to 256 (w porównaniu do aktualnego poziomu 33. i klasy wyposażenia 229 na 4. poziomie świata).
Jesteśmy świadomi, że część graczy sprzeciwia się otworzeniu nowego poziomu świata tak szybko po wprowadzeniu aktualizacji 1.4. Pułap klasy wyposażenia w grze nie był podnoszony o kilkunastu miesięcy (od aktualizacji 1.3), ale rozumiemy, że ze względu na wielkie zmiany wprowadzone w wersji 1.4, część graczy traktuje ją w pewnym sensie jako nowy początek. Uważamy, że podniesienie poziomów jest jednak z kilku powodów konieczne.

Po pierwsze, wielu graczy osiągnęło już maksymalną klasę wyposażenia w momencie opublikowania aktualizacji 1.4 i chcielibyśmy móc im również zaproponować możliwości rozbudowy. Jest to też dobra okazja, aby wyrównać warunki gry. Wzmacnianie sprzętu w wersji 1.3 było dość żmudnym zadaniem i nie wszyscy mieli tyle wytrwałości, aby awansować na wyższe klasy wyposażenia. Tym razem, przy przejściu z wersji 1.4 na 1.5, wszyscy będą w tym samym położeniu. Pozwoli nam to odejść od pozostałego w grze, starszego sprzętu, który wprowadza ryzyko zakłócenia jej równowagi, ponieważ nowi gracze nigdy nie będą w stanie go zdobyć. W ujęciu ogólnym nowy poziom świata stanowi integralną część naszych prac nad dalszym równoważeniem The Division oraz naturalną kontynuację ulepszeń, jakie rozpoczęliśmy w aktualizacji 1.4.

Wprowadzenie nowego poziomu świata tak szybko po premierze aktualizacji 1.4 nie oznacza, że 6. poziom świata pojawi się w równie krótkim czasie (jeżeli w ogóle to nastąpi). Musimy znaleźć właściwą równowagę w zakresie wprowadzania w przyszłości nowych poziomów świata i podczas dalszych prac będziemy wsłuchiwać się w wasze opinie.

Poziom świata 5 – podsumowanie

 • Aktualizacja 1.5 wprowadzi 5. poziom świata. Będzie on zawierał przeciwników 34. poziomu i podniesie maksymalną klasę wyposażenia do 256.
 • Nowy poziom świata umożliwi nam wyrównanie poziomu graczy, tak aby wszyscy mieli porównywalną pozycję. Pozwoli też pozbyć się starszego, źle zrównoważonego wyposażenia i zaoferować możliwość rozwoju graczom, którzy już posiadali maksymalną klasę wyposażenia w momencie premiery aktualizacji 1.4.

Słynne wyposażenie

Piąty poziom świata nie oznacza wyłącznie wyższego poziomu przeciwników i łupów. Jak wspominaliśmy, możemy teraz wygodnie wprowadzać nowe przedmioty, które będziecie mogli zdobywać. I właśnie tak dzieje się w aktualizacji 1.5.

Do słynnych broni aktualnie dostępnych w grze The Division dołącza sześć nowych słynnych elementów wyposażenia. Do każdego ze slotów sprzętu dedykowany jest jeden przedmiot – a wszystkie one są wyposażone w specyficzne, wyjątkowe możliwości. Przykładowo, maska tlenowa Ferro pozwala poruszać się i strzelać pod wpływem efektu poparzenia, zaś kamizelka kuloodporna Barrett daje silne premie w czasie odnawiania umiejętności.

Patch 1.5 do The Division
Patch 1.5 do The Division

Mamy nadzieję, że te słynne elementy wyposażenia pozwolą wam w nowy i interesujący sposób myśleć o tworzeniu zestawów wyposażenia. Weźmy np. rękawice MC Skullsów – zapewniają one zwiększone obrażenia w czasie, kiedy gracz nie ma żadnych aktywnych premii zestawu wyposażenia. Jak będzie wyglądał zestaw topowy? Chcemy dać wam możliwość eksperymentowania z różnymi stylami gry, a jednocześnie zapewnić fajny sprzęt, którego warto będzie poszukiwać.

Sprzęt ten można znaleźć w zasobnikach Przetrwania i sprawności polowej, ale przede wszystkim w bardzo konkretnych miejscach w grze, co ma swoje uzasadnienie fabularne. Nie chcemy w tym artykule zdradzać zbyt wiele, ale analiza nazw przedmiotów może stanowić dla was wskazówkę, gdzie można znaleźć niektóre z nich.

Wprowadzamy również nowy zestaw wyposażenia o nazwie FrontLine. Istnieje on już od jakiegoś czasu i pojawił się wcześniej w tym roku na targach E3, ale ze względu na fakt, że umiejętność, z jaką jest on związany – tarcza balistyczna – była obarczona wieloma błędami, musieliśmy wycofać go z gry. Teraz, kiedy tarcza balistyczna triumfalnie powróciła, z przyjemnością możemy również przedstawić ten zestaw. Jego premia trójelementowa poprawia stan pancerza o 30%, zaś premia czteroelementowa pozwala podczas używania tarczy korzystać z pistoletu maszynowego w miejsce zwykłej broni krótkiej. Podobnie jak w przypadku zestawów wyposażenia, jest on dostępny w zwyczajowych źródłach łupów.

Słynne wyposażenie – podsumowanie

 • Dodajemy sześć specjalnych słynnych elementów wyposażenia do 5. poziomu świata, z których każdy jest opatrzony specjalnymi możliwościami.
 • Te słynne elementy wyposażenia będą znajdować się w zasobnikach Przetrwania i sprawności polowej oraz w konkretnych miejscach w grze.
 • Do gry dodano zestaw wyposażenia FrontLine.

Nowe uzbrojenie

Patch 1.5 do The Division
Patch 1.5 do The Division

Podobnie jak w przypadku wyposażenia wspomnianego powyżej, uznaliśmy, że możemy rozpocząć wprowadzanie nowych broni. W związku z tym w aktualizacji 1.5 dodajemy cały arsenał – 12 nowych typów uzbrojenia i cztery nowe słynne strzelające zabawki. Mamy nadzieję zapełnić braki w aktualnym wachlarzu dostępnych broni za pomocą sprzętu oferującego ekscytujące, nowe możliwości albo o charakterystyce różnej od tego, czym dysponowaliśmy wcześniej. Każda nowa broń reprezentuje niszę, jaka do tej pory w grze nie istniała. Dodanie poziomu świata stanowi do tego doskonałą okazję, a może nawet – na co liczymy! – pozwoli wstrząsnąć dotychczasowymi strategiami wypracowanymi przez graczy.

Przykładem wartym bliższej uwagi są nowe bronie krótkie wprowadzane w aktualizacji 1.5, jak rewolwer Rhino w różnych wariantach czy pistolet 93R strzelający serią. Choć zestaw wyposażenia FrontLine umożliwia równoczesne używanie pistoletu maszynowego i tarczy, nie chcemy, aby był to jedyny sensowny zestaw wykorzystujący tarczę – nowe typy broni krótkich, wraz z tymi, które już istnieją w grze, powinny pozwolić stworzyć silny zestaw z tarczą balistyczną bez konieczności uciekania się do premii czteroelementowej zestawu FrontLine.
Część graczy ucieszy się na wiadomość, że karabin B.L.I.N.D, o którego niektórzy dopytują się od momentu, kiedy został po raz pierwszy pokazany przed premierą Podziemi, wreszcie trafił do gry! Z racji tego, że zestaw wyposażenia B.L.I.N.D został przebudowany do postaci zestawu Widmo Banshee w aktualizacji 1.4, zmieniono nazwę broni – to karabin szturmowy MDR do walk miejskich i zapewnia on premię do obrażeń przeciw celom odczuwającym skutki efektów negatywnych. Wymagania do odblokowania możliwości broni na publicznym serwerze testowym przy aktualizacji 1.5 były dość wysokie – zostały one obniżone przed oficjalną premierą.

Nowe uzbrojenie – podsumowanie

 • W aktualizacji 1.5 wprowadzamy 12 nowych typów uzbrojenia i cztery nowe słynne bronie.
 • W grze pojawi się karabin B.L.I.N.D. Nosi on teraz nazwę MDR.

Debaty na temat pancerzy i strzelb

Kwestią, z jakiej zdaliśmy sobie sprawę po premierze aktualizacji 1.4 i którą aktywnie się zajmujemy, jest fakt, że pancerz stał się najbardziej preferowanym przedmiotem umieszczanym w slocie na wyposażenie. Podzielamy zdanie dominujące w społeczności graczy, że psuje to przyjemność płynącą z gry.

Jednym z rozwiązań, jakie testowaliśmy na publicznym serwerze testowym na potrzeby aktualizacji 1.5 była zmiana atrybutu Uszkodzenia pancerzy przeciwników z parametru drugorzędnego na główny. W ten sposób gracz musiałby wybrać czy chce mocno się opancerzyć czy zadawać duże obrażenia – w tym momencie możliwe jest stworzenie zestawu wyposażenia, który pozwala osiągnąć obydwa te cele równocześnie. Uzyskane wyniki nie były satysfakcjonujące i zdecydowaliśmy się wycofać z tych zmian. Zamiast tego, w przyszłości zamierzamy dogłębniej skupić się na mechanice pancerza. Wasz wkład przy podejmowaniu tej decyzji był nieoceniony. Był to dla nas kolejny dowód, jak duże znaczenie ma publiczny serwer testowy dla przyszłego rozwoju gry. Dziękujemy wszystkim za waszą konstruktywną krytykę i dyskusje.

Parametr Uszkodzenia pancerzy przeciwników nadal będzie odgrywał rolę w walce PvP, tak jak planowaliśmy. Będziemy ściśle monitorować skutki tej zmiany i jej ogólny wpływ na strategie stosowane przez graczy oraz wsłuchiwać się w wasze opinie.

Kolejną aktualną kwestią jest sprawa strzelb w trybie PvP, głównie na konsolach, oraz sposobu ich działania przy włączonym wsparciu celowania, które powoduje, że niesłychanie łatwo jest uzyskać ciężkie trafienia wrogów w głowę. W aktualizacji 1.5 efektywność mechanizmu wsparcia celowania i efekt celności zostały dla strzelb ograniczone. Skorygowaliśmy również podstawową premię do obrażeń za trafienie w głowę dla tego typu broni. Mamy nadzieję, że zmiany te spowodują, że użycie strzelb w trybie PvP będzie bardziej zrównoważone i sprawi wam więcej radości – niezależnie, czy to wy trzymacie strzelbę, czy walczycie przeciwko wrogowi posiadającemu tę broń.

Pancerz i strzelby – podsumowanie

 • Parametr pancerza jest obecnie najmocniej brany pod uwagę przy wyborze wyposażenia. Zastanawiamy się, jak zmienić to w przyszłości, aby uatrakcyjnić proces tworzenia własnych zestawów sprzętowych.
 • Zmiana atrybutu Uszkodzenia pancerzy przeciwników z parametru drugorzędnego na główny, jaką testowaliśmy na publicznym serwerze testowym, została anulowana. Parametr Uszkodzenia pancerzy przeciwników nadal będzie odgrywał istotną rolę w walce w trybie PvP.
 • Efektywność mechanizmu wsparcia celowania w przypadku strzelb została obniżona; wprowadzono też zmiany celności i podstawowej premii do obrażeń za trafienie w głowę dla broni tego typu.

Ekonomia

Patch 1.5 do The Division
Patch 1.5 do The Division

Nasi zmyślni gracze opracowali doskonały sposób, jak szybko zdobyć dużą ilość Kredytów Feniksa w aktualizacji 1.4 – wystarczyło zejść do 2. poziomu świata i raz po raz rozgrywać najazd Czyste Niebo, ponieważ nagrody w Kredytach Feniksa nie skalowały się wraz z poziomem świata. Oczywiście nie było to naszym zamierzeniem; chcieliśmy, aby gracze konkurowali na poziomie, na którym normalnie funkcjonują i stawiali sobie wyzwania najwyższego rzędu (a co za tym idzie, odczuwali satysfakcję z czasu spędzonego w grze). Równolegle nie chcemy obniżać aktualnych nagród, gdyż uważamy je za właściwe. Poszliśmy więc w przeciwnym kierunku i zwiększyliśmy na wyższych poziomach nagrody za szereg działań – zarówno w normalnych kredytach, jak i Kredytach Feniksa – dbając, aby korzyści równoważyły się z wymaganiami. Wyjątkiem od tej zasady jest 1. poziom świata, gdzie nieco obniżyliśmy wysokość nagród.

Przykładowo w aktualizacji 1.5 najazd na poziomie wyzwania (na 2. poziomie świata) wiąże się z nagrodą w wysokości 100 Kredytów Feniksa, tak jak poprzednio. Nagroda ta na 3. poziomie świata wzrasta do 120, na 4. poziomie świata do 165, zaś na 5. poziomie świata do 270 kredytów. Równolegle trzeba pamiętać, że czas wykonania czynności na niższych poziomach będzie zmieniał się w miarę dodawania wyższych poziomów świata i klas wyposażenia, więc w przyszłości będziemy monitorować, czy ta równowaga jest zachowana.

Dostawcy będą odtąd oferować przedmioty uzależnione od aktualnej klasy wyposażenia gracza, a nie poziomu świata, co będzie spójne z mechanizmem funkcjonującym na poziomach 1-30, gdzie dostawcy zawsze sprzedawali przedmioty odpowiadające poziomowi gracza. Dotyczy to również zasobników dostawców, które można zakupić i gdzie cena skaluje się w zależności od klasy wyposażenia znajdującego się w środku. Oznacza to, że zasobniki na wyższych poziomach świata – od 4. wzwyż – będą nieco droższe. Równolegle zwiększamy jednak ilość pieniędzy zdobywanych na wyższych poziomach świata, aby zachować równowagę między zyskami, a cenami zasobników.

Oprócz normalnych łupów upuszczanych przez wrogów, mogą oni teraz również upuścić materiały rzemieślnicze. Szanse na upuszczenie materiałów wyższej jakości wzrastają wraz z poziomem świata.

Zmiany w systemie ekonomii gry – podsumowanie

 • Działania na wyższych poziomach świata wiążą się z większymi nagrodami w kredytach i Kredytach Feniksa.
 • Dostawcy będą odtąd sprzedawać przedmioty w zależności od klasy wyposażenia gracza, a nie poziomu świata. Zasobniki na wyższych poziomach będą nieco droższe.
 • Pojawia się szansa, że zabici wrogowie upuszczą materiały rzemieślnicze.

Wytrącenie i wielkość skrytki

Jedną ze zmian, jaką wprowadzi aktualizacja 1.5, to ponowne użycie w trybie PvP mechaniki wytrącenia – uzbrojenie wywołujące duże zachwianie równowagi u trafionego celu, jak strzelby czy karabiny snajperskie, będą powodować, że możliwość celowania przez trafioną postać zostanie zakłócona. Mechanizm ten nie jest tak skrajny, jak to było w przypadku pocisków wybuchowych, ale uznaliśmy, że wytrącenie powinno mieć przynajmniej częściowy wpływ na walkę w trybie PvP. Będziemy ściśle monitorować efekty tej zmiany, ale mamy nadzieję, że przełoży się ona na bardziej dynamiczne i interesujące pojedynki.

Kolejna duża zmiana, jaką wprowadzamy w aktualizacji 1.5, to zwiększenie wielkości skrytki z 70 do 150 przedmiotów – to wzrost o ponad 100%! Była to jedna z najczęstszych próśb wielu graczy. Teraz możecie zebrać jeszcze więcej sprzętu i broni!

Aktualizacja 1.5 zawiera również zwyczajowe zmiany w zakresie równowagi gry i poprawki błędów, jakich można się spodziewać w dużej poprawce. Z pełną listą zmian będzie można zapoznać się w informacji o poprawce, kiedy zostanie ona opublikowana.

Zmiana mechanizmu wytrącenia i wielkości skrytki – podsumowanie

 • Mechanizm wytrącenia będzie funkcjonować w walkach między graczami (PvP).
 • Wielkość skrytki została zwiększona z 70 do 150 przedmiotów.
 • Aktualizacja 1.5 zawiera również inne zmiany w zakresie balansu gry i poprawki błędów.

Źródło: forums-pl.ubi.com

Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie