Nie żyje twórca motywu przewodniego z Jamesa Bonda. Monty Norman zmarł w wieku 94 lat

Monty Norman nie żyje. Twórca motywu z Jamesa Bonda miał 94 lata
Baza postaci Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy Uniwersum

Nie żyje Monty Norman, legendarny kompozytor muzyki filmowej. Zasłynął przede wszystkim jako twórca motywu przewodniego z serii o Jamesie Bondzie.

O śmierci Normana poinformowano na jego oficjalnej stronie internetowej. Kompozytor zmarł 11 lipca po krótkiej chorobie. Miał 94 lata.

Monty Norman urodził się 4 kwietnia 1928 roku w Londynie jako Monty Noserovitch. Jego rodzice przyjechali do Wielkiej Brytanii z terenów dzisiejszej Łotwy. Monty zainteresował się muzyką już we wczesnej młodości, gdy śpiewał wraz z wieloma popularnymi wówczas muzykami. Pod koniec lat 50. zaczął zwracać się ku kompozycji, stale współpracując z gwiazdami swojej epoki. Jego utwory wykonywali m.in. Cliff Richard i Bob Hope.

Szybko zaczął komponować także na potrzeby musicali i filmów fabularnych. Największą sławę przyniósł mu jednak James Bond Theme, motyw przewodni, który można usłyszeć we wszystkich 25 filmach z serii o najlepszym agencie Jej Królewskiej Mości. Po raz pierwszy pojawił się w filmie Doktor No z 1962 roku, do którego Norman skomponował całą ścieżkę dźwiękową. Sam James Bond Theme w późniejszych latach otrzymał nową aranżację w wykonaniu Johna Barryego, lecz to właśnie Norman jest twórcą oryginalnej wersji utworu.

Zdjęcie: źródło

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie