Microsoft został najlepszą firmą świata. Sony daleko w tyle, ale top 10 może zaskoczyć

Microsoft został najlepszą firmą świata. Sony daleko w tyle
Newsy PS4 PS5 Rozrywka Technologie Xbox Series XOne

Z dwójki konkurujących ze sobą gigantów gamingowych to właśnie Microsoft został oficjalnie numerem 1. Sony jest daleko za nim.

Prestiżowy Time wraz z firmą Statista opublikowali najnowszy ranking 750 najlepszych firm świata w 2023 roku. W tym roku dominuje branża technologiczna, choć tak naprawdę niemal każda dziedzina zaznaczyła swoją obecność na liście. Oczywiście najwięcej emocji budzi całe top dziesięciu firm, a przede wszystkim – numer jeden.

Microsoft wygrywa

Zanim jednak do tego przejdziemy, trzeba zaznaczyć, jakie czynniki wpływały na ostateczną ocenę. Badacze zwrócili się przede wszystkim w kierunku zadowolenia pracowników, wpływu na gospodarkę, ustanawiania równości płci i niewykluczania pochodzenia oraz ekologii. Okazuje się, że wiele firm ma pozytywną tendencję i faktycznie zmniejsza zużycie CO 2. Mimo to zwycięzca może być tylko jeden.

Został nim Microsoft. Zaskoczeni? W zasadzie ciężko o tym mówić. Firma znana jest z dbania o środowisko, promowania równości i znacznego wpływu na ekonomię, gospodarkę oraz rozwój technologii. Dla graczy to w pewien sposób dowód na “zwycięstwo Xboksa”. Dobra, żartuję – mimo wszystko warto przeczytać, czym szczególnym odznaczył się Microsoft posiadający najwyższy współczynnik satysfakcji pracowników i ogólny wynik na poziomie 96,46.

Na przykład Microsoft, najlepsza firma w globalnym rankingu, zarobiła 72 miliardy dolarów w ostatnim roku podatkowym, co stanowi wzrost o 63% od 2020 roku, jednocześnie zmniejszając ogólną emisję o 0,5%. W swoim najnowszym raporcie rocznym firma stwierdziła również, że zarówno pracownicy z mniejszości rasowych i etnicznych, jak i kobiety w USA zarabiali średnio więcej niż ich odpowiednicy będący mężczyznami. “Sposób, w jaki myślę o naszej misji, polega na umożliwieniu każdej osobie i każdej organizacji na planecie osiągnięcia więcej” – powiedział dyrektor generalny Satya Nadella w wywiadzie dla TIME w maju 2023 roku.

– informuje redakcja Time w rankingu

TOP 10 najlepszych firm świata 2023 roku

Cały ranking dostępny jest pod tym adresem na stronie Time. Poniżej wymienię tylko topowe 10 firm, które okazały się najważniejsze i “najlepsze”, jakkolwiek dziwacznie by to nie brzmiało.

  1. Microsoft
  2. Apple
  3. Alphabet
  4. Meta Platforms
  5. Accenture
  6. Pfizer
  7. American Express
  8. Electricite de France
  9. BMW Group
  10. Dell Technologies

Dla ciekawskich – inny gamingowy gigant, czyli Sony, znajduj się dopiero na 256 miejscu z wynikiem 84,25, a Nintendo to jeszcze dalsza pieśń – miejsce 471 i wynik 81.21. Nie, Valve w ogóle nie ma na liście, w razie jakby kto pytał. Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o takim zestawieniu!

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie