0 komentarzy

Która Lara Croft była najlepsza? Ranking

Czy Lara Croft z gry Tomb Raider: The Angel Of Darkness (2003) była najlepsza? A może graczom bardziej spodobała się ta z 2015 r.? Zdania są podzielone. My też mamy swoje. Oto nasz ranking najlepszych „pań Croft”.

Pierwsza i podstawowa rzecz: jest to ranking, w którym oceniamy przede wszystkim samą Larę Croft jako bohaterkę, a nie rozgrywkę (przyjemność z grania). Jeśli mielibyśmy wskazać gry z najlepszym gamepla’yem, to oczywiście będą to najnowsze produkcje, nie zaś wieloletnie starocie. Dlatego też ranking zawiera najlepsze Lary Croft, a nie najlepsze gry z Larą Croft w roli głównej. To duża różnica!

Ewolucja Lary Croft – 1996 – 2018. Zobacz koniecznie

Kiedy to małe wyjaśnienie mamy za sobą, zachęcamy nie tylko do lektury, ale też do komentowania. Która Lara jest według was najlepsza?

Lara Croft – od najgorszej do najlepszej

8. Tomb Raider: The Angel Of Darkness (2003)

Świetnie brzmiący tytuł, ale… to najgorsza Lara Croft w naszym zestawieniu. Co z nią nie tak? Głównie to, że bohaterka jest bardzo ciekawa i oryginalna sama w sobie, ale najmniej przypomina klasyczną Larę. Twórcy gry próbowali tutaj zaoferować coś innego i warto pochwalić ich za odwagę, niemniej fani byli jednogłośni: dajcie nam Larę, którą znamy i lubimy.

7. Tomb Raider 3  (1998)

Dobra gra, w dodatku stanowiąca spore wyzwanie dla graczy. Z jednej strony fajnie się grało, z drugiej – ucierpiała na tym Lara, bo można odnieść wrażenie, że nie jest tak skuteczna i niezwykła, skoro… tak często ginie i musimy zaczynać od nowa. Postać trzyma jednak dobry poziom, dlatego „trójka” z 1998 r. wędruje na listę.

6. Tomb Raider: The Last Revelation (1999)

Dość dobra gra, ale Lara straciła tutaj sporo z osobowości i swojej natury. Powód? Twórcy skupili się bardziej na samym gameplayu, a nie na bohaterce. Mamy tutaj zatem przyjemną rozgrywkę i niezłą mechanikę, ale kosztem tego, że Lara jest ograniczona i jej potencjał jako postaci – zmarnowany. Sytuację ratują niektóre fragmenty z gry, ale ostatecznie główna bohaterka jest tutaj za mało wyrazista, a niektórzy twierdzą nawet, że przyćmiona przez inną postać – Werner Von Croya.

5. Tomb Raider: Underworld (2008)

Lara i hak z liną – tak można podsumować Underwold z 2008 r. Gra trafia do top 5, ponieważ wprowadzono tutaj kilka nowych pomysłów i rozszerzono możliwości Lary. Mogliśmy rozwiązywać łamigłówki pod wodą, sterując Larą w stroju nurka (dość skąpym, dodajmy, co mogło rozpraszać niektórych graczy). Bohaterka wyglądała już bardzo atrakcyjnie – nie była zlepkiem brył geometrycznych. Jednocześnie zabrakło trochę oryginalności. Fani Tomb Raidera mogli odnieść wrażenie, że Lara z tej części nie ma w sobie nic nowego i jest mieszanką wszystkich dotychczasowych pomysłów, jakie pojawiły się w grach z tej serii. Z jednej strony to dobrze, z drugiej – na wyższe miejsce niż 5 nie ma co liczyć.

4. Tomb Raider (1996)

Klasyk klasyków. Pierwsza wersja Lary Croft, jaką mogliśmy poznać – i zdecydowanie zrobiła dobre wrażenie! Postać wymagała pewnych szlifów, dlatego gra jest na miejscu 4, ale widać było, że twórcy gry włożyli sporo wysiłku w stworzenie unikalnej bohaterki. Tym bardziej, że była to jedna z pierwszych głównych bohaterek w grach! W trakcie premiery działania marketingowe wskazywały, że może to być dość kontrowersyjna postać, często prowokująca, ale w rzeczywistości okazało się, że była bardziej przyziemna – coś na miarę kobiecej wersji Indiany Jonesa. W grze nie było zbyt wielu przerywników filmowych, które pozwoliłyby poznać bohaterkę, niemniej jedno jest pewne: tak zrodziła się legenda.

3. Rise Of The Tomb Raider (2015)

Na miejscu trzecim mamy Larę z dość nowej produkcji – zaledwie pięcioletniej Rise Of The Tomb Raider.  Mamy tu świetną postać, która nie tylko wspina się po lodowych szczytach i walczy z niedźwiedziem, ale też zestrzeliwuje helikoptery. Nasza bohaterka jest tutaj miła, atletyczna i ciągle doskonale sprawdzająca się w akcji, mimo że przeszła traumę. Widać, że w tej części twórcy gry dołożyli starań, aby zachować pewną tradycję, jeśli chodzi o osobowość Lary.

2. Tomb Raider 2 (1997)

W pierwszej części mogliśmy poznać i oswoić się z Larą Croft, ale w drugiej – tutaj gracze mieli już pewne wymagania i zostały one spełnione! Do tego mogliśmy dłużej cieszyć się Larą, ponieważ Tomb Raider 2 jest wyraźnie dłuższą grą niż „jedynka”. Do tego mieliśmy tutaj dłuższe przerywniki filmowe oraz więcej niuansów fabularnych poświęconych osobowości głównej bohaterki.

Co więcej, Lara wyraźnie się tutaj rozwinęła – w grze pojawiła się wspinaczka, która później stała się de facto znakiem rozpoznawczym Tomb Raiderów. Czy umiałbyś sobie wyobrazić obecną Larę bez umiejętności wspinania się? No właśnie.

1. Tomb Raider: Legend (2006)

Legendarna Lara Croft. Podróżuje po świecie, zmienia stroje (w tym na bardzo eleganckie!), a także wykazuje się sprytem i świetnymi umiejętnościami rozwiązywania łamigłówek. Kiedy odwiedzamy Tokio, bohaterka jest szykowna, zabójcza i po prostu cool. Kiedy zaś trafiamy do Boliwii, mamy kontrolę nad nieustraszonym archeologiem. Jeśli ktoś grał w wersję Legend, to wie, że Lara miała tutaj wszystko, co trzeba.

No i ta scena, w której Lara prowadzi negocjacje w Tokio. Kończą się niepowodzeniem, a wtedy nasza bohaterka nurkuje za barem i po chwili pojawia się gotowa do akcji. Wielu graczy pamięta tę scenę i często do niej wraca, niekoniecznie (choć głównie) dlatego, że była tak sexy.

Cała gra ma też świetną atmosferę przygody, a raczej serię mini przygód po całym świecie, co oddaje prawdziwy klimat Tomb Raidera. 

Lara Croft – są też filmy

Na rynku są też filmy z Larą Croft w roli głównej. Mamy dwie produkcje z Angeliną Jolie, jak również całkiem nowy film – Tomb Raider z 2018 r., gdzie w panią Croft wciela się Alicia Vikander.

Alicia Vikander jako Lara
Angelina Jolie jako Lara

Czy oglądaliście filmy? Jeśli tak, która Lara jest lepsza waszym zdaniem?

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się