Laptop gamingowy w 2022 – na co obecnie warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprawdzamy najnowsze modele laptopów gamingowych
Poradniki

Laptopy gamingowe stanowią ciekawą alternatywę dla komputerów stacjonarnych dla graczy. Są lżejsze i mniejsze. Umożliwiają prowadzenie rozgrywki w podróży lub w niewielkim, wynajmowanych mieszkaniu. Gracze cenią je również ze względu na coraz lepszą wydajność. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się nowy laptop dla gracza? Jakie podzespoły są najważniejsze?

Laptop gamingowy — czy warto go kupić?

Zainteresowanie laptopami gamingowymi rośnie ze względu na ich coraz lepszą wydajność. Nowe modele umożliwiają uruchomienie premierowych tytułów na pełnych detalach obrazu bez ryzyka uszkodzenia karty graficznej i pozostałych układów. Ponadto laptopy gamingowe mają wydajne chłodzenie, które radzi sobie podczas wielogodzinnej rozgrywki. Na gaming.komputronik.pl znajdziesz najnowsze informacje ze świata gamingowego hardware’u, w tym premiery najnowszych gamingowych podzespołów oraz porady jak skontruować swój gamingowy setup. Dzięki poradom gracze mogą kupić dla siebie sprzęt dopasowany do ich rzeczywistych potrzeb i możliwości finansowych.

Laptopy gamingowe są polecane przede wszystkim graczom, którym zależy na mobilności. Jeśli użytkownik chce grać w ulubione tytuły w każdym możliwym miejscu, laptop da mu taką możliwość w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego. Laptop będzie również bardziej wydajny niż tablet lub smartfon, które sprawdzają się dobrze jedynie w mało wymagających grach.

Przeczytaj kompleksowy poradnik

Ekran w laptopie gamingowym

W najnowszych modelach laptopów dla graczy montowane są matryce IPS, które mają rozdzielczość 1080p lub 1440p. Ich częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz lub więcej. Najlepsze ekrany odświeżają się z częstotliwością 360 Hz i zapewniają wsparcie dla technologii G-Sync i FreeSync. Szybkie odświeżanie zapewnia wysoki komfort rozgrywki i dobrze sprawdza się w dynamicznych grach akcji oraz strzelankach FPS.

Jeśli chodzi o przekątną ekranu, gracze z reguły preferują jak największe wyświetlacze. Dobrym wyborem są laptopy z przekątną ekranu 17”, jednak ich waga zwykle jest na tyle duża, że przenoszenie notebooka sprawia nieco trudności. Równowagę pomiędzy mobilnością laptopa gamingowego a jego masą można zachować, gdy postawi się na laptop 15”.

Procesor do laptopa gamingowego

Procesor w laptopie gamingowym powinien być przystosowany do pracy pod dużym obciążeniem. Im większa jest jego moc, tym lepiej. Obecne minimum dla graczy to Intel Core i5, jednak optymalnym wyborem są procesory takie jak Intel Core i7. Jeśli laptop ma posłużyć przez dłuższy czas i umożliwić uruchomienie wymagających, premierowych gier w przyszłości, gracz powinien pomyśleć o procesorze Intel Core i9.

Wybierając procesor, powinno się pamiętać o dopasowaniu go do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Zakup laptopa z topowym procesorem to spory wydatek. Jeśli gracz ma ograniczony budżet, powinien przeznaczyć jego większą część na lepszą kartę graficzną zamiast na najwydajniejszy procesor.

Karta graficzna w laptopie gamingowym

Karta graficzna odpowiada za płynność rozgrywki i jakość animacji i obrazu w grze. Im jest wydajniejsza, tym więcej przyjemności czerpie gracz. Laptopy gamingowe są wyposażone głównie w układy NVIDIA GeForce RTX, które wykorzystują technologię ray tracingu. Dzięki niej grafika jest realistyczna i szczegółowa. Jeśli gracz ma ograniczony budżet, może postawić na słabsze układy NVIDIA bez technologii ray tracingu lub AMD Radeon RX.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z Komputronik.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie