Dietetyk sportowy radzi, co powinni jeść gracze

Dietetyk sportowy radzi, co powinni jeść gracze
E-sport Newsy

Oto kilka przydatnych porad żywieniowych.

Szeroki dostęp do odżywek dla sportowców czy kulturystów nikogo już nie dziwi – te produkty z powodzeniem funkcjonują na rynku od wielu lat. Ciekawostką dla niektórych może być natomiast oferta suplementów dla graczy komputerowych. Dla nich, ale także dla wielu osób pracujących na co dzień przed monitorem, szczególnie ważna jest umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu oraz szybkiego podejmowania związanych z nim decyzji. Co zatem powinno znaleźć się w diecie gracza komputerowego i kiedy sięgnąć po suplementację? Radzi Jakub Mauricz, dietetyk sportowy.

Największą kontrolę na nasz mózg wywierają jelita. Troszcząc się o ich prawidłowe funkcjonowanie, dbamy o odpowiednie, niskoprzetworzone potrawy w naszym menu a w razie potrzeby wprowadzamy do diety suplementy, do których możemy zaliczyć przede wszystkim probiotyki.

Sprawnie działający układ nerwowy jest kluczowy nie tylko dla profesjonalnych sporowców – ci angażują go w ramach kontroli spięcia mięśni, koordynacji oraz utrzymywania danej precyzji ruchu, gracze zaś muszą zaangażować go w rozwiązywanie łamigłówek, szybkie podejmowanie decyzji, czy też dla zachowania precyzji i refleksu w shooterach – mówi Jakub Mauricz, dietetyk sportowy CFX, firmy zajmującej się suplementami, także tymi opracowanymi z myślą o potrzebach graczy komputerowych. Z CFX The ProGamer korzystają m. in. gracze, którzy szkolili się na profesjonalistów w ramach akcji Komputronika 30 Days To Pro. Mieli oni 30 dni na zostanie profesjonalną drużyną, dlatego tak ważna była odpowiednia opieka – zarówno trenerów, jak i fizjoterapeuty, psychologa i innych specjalistów. Graczy odwiedził też Jakub Mauricz, który opowiedział o tym, jak powinna wyglądać ich odpowiednia dieta i wyjaśnił, dlaczego suplementy ważne są we wszystkich dyscyplinach, także w e-sporcie.

Tajemniczy Brain fog – jak mu zapobiegać?

Tymczasem cukier, obecny w naszej codziennej diecie nie tylko w niezdrowych przekąskach, w nadmiarze podnosi poziom dopaminy, skutkiem czego możemy stać się zbyt pobudzeni i gorzej tolerować sytuacje stresowe. Gracz powinien być jak rewolwerowiec – skupiony, pewny siebie i precyzyjny. Odpowiednio dobrana dieta i suplementacja pomoże ten cel osiągnąć.
Brain fog to stan, który można określić jako roztargnienie, utrata motywacji i skupienia, spadek czujności i refleksu. Dlatego tak ważnym elementem jest unikanie w codziennym żywieniu produktów przetworzonych: cukru, glutenu, lektyn pokarmowych, a także w wielu przypadkach nabiałów.

Co zatem na talerzu gracza komputerowego?

Jajecznica na boczku, komosa ryżowa z piersią kurczaka i pieczonym burakiem czy kasza jaglana z suszonymi daktylami to tylko niektóre potrawy, które powinny znaleźć się w jadłospisie gracza – radzi Jakub Mauricz. – Dodatkowo – suplementacja przed i po graniu, a w przypadku wyjątkowo długiej sesji, nawet w jego trakcie. W ramach suplementów diety możemy opisać naprawdę wiele substancji, które wpływają dodatkowo na wzrost tempa reakcji ze strony układu nerwowego – dodaje dietetyk.

Kiedy sięgnąć po suplement?

Natłok obowiązków do wykonania w zbliżonym czasie, precyzyjnie zapełniony harmonogram dnia czy zaplanowane, stresujące spotkanie – każdy z nas zna te powody sięgania po wspomagacze. W ręce trafia najczęściej kubek kawy lub napój energetyczny. Tymczasem dużo lepszym rozwiązaniem niż zwykły energetyk jest suplement.

Suplement posiada składniki zwiększające efektywność działania układu nerwowego, bez jego nadmiernej eksploatacji. Ilość glukozy dostępna w drinkach energetycznych jest zbyt duża, aby mogła być spożytkowana przez organizm – poziom cukru podniesie się bardzo wysoko, a za chwilę olbrzymi wystrzał insuliny zepchnie go do bardzo niskiego poziomu, czemu towarzyszy bardzo często uczucie “odcięcia prądu” – wyjaśnia Jakub Mauricz.

Działanie suplementów może różnić się zależności od osób, które je stosują, jednak ich głównym celem jest wzrost skupienia, poprawa refleksu i obniżenie stopnia zmęczenia. Są to więc aspekty wspomagające pracę mózgu, na których najbardziej zależy graczowi. Oczywiście włączenie ich do diety nie jest konieczne, ale zdecydowanie wspomogą one gracza w kolejnych wirtualnych przeprawach. Intensywna sesja to ponadprzeciętny wysiłek dla organizmu – warto zadbać o dodatkowe paliwo w jej trakcie.

Źródło: Komputronik

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie