Kickstarter wstrzymuje kampanię Areal. “Grożono nam śmiercią”

Studio West Games twierdzi, że stało się ofiarą politycznej rozgrywki między Ukrainą a Rosją.

Wczoraj właściciele serwisu Kickstarter – bez podania przyczyny – zawiesili zbiórkę pieniędzy na rzecz strzelanki Areal, mimo że twórcy zebrali już pożądaną kwotę. Zespół West Games nie poddaje się jednak i zamierza od nowa zbierać pieniądze za pośrednictwem swojej strony internetowej.


Twórcy tłumaczą w oświadczeniu przesłanym serwisowi Polygon, że Kickstarter nie udzielił im żadnych wyjaśnień w tej sprawie. Według nich jest sporo firm, których tytuły bazują na serii S.T.A.L.K.E.R. i pośrednio się do niej odnoszą. – Kiedy pojawiliśmy się na horyzoncie, potraktowano nas jak wroga i zrobiono wszystko, by nas powstrzymać – twierdzi West Games.

Ludzie muszą wziąć pod uwagę również to, że trwa wojna informacyjna pomiędzy Rosją i Ukrainą. My, jako ukraiński deweloper, jesteśmy celem ciągłej wrogości ze strony rosyjskich kont na Kickstarterze (otrzymaliśmy nawet groźbę śmierci) – czytamy w oświadczeniu.

Studio West Games podkreśla, że na dwa dni przed końcem zbiórki mieli już 64 tysiące dolarów, a jako cel wyznaczyli sobie 50 tysięcy. – Konkurencja robiła wszystko, by nas powstrzymać. Ukraiński zespół ma jednak świadomość, że Kickstarter to biznes i decyzja należała do nich.

– Przed zawieszeniem zbiórki pieniędzy nie dostaliśmy żadnego ostrzeżenia, a teraz nie mamy nic do powiedzenia. Nie możemy nawet powiadomić wspierających nas użytkowników i opublikować aktualizacji. Tak właśnie postanowił działać Kickstarter – żali się studio.

Dlaczego przerwano zbiórkę? Być może – od czego huczy internet – chodzi o podejrzane wpłaty na rzecz Areal. W ostatnich dniach liczba osób zasilających konto projektu znacznie spadła, ale wpłacane kwoty poszybowały w górę. Dochodzi do tego rzekomy list od samego Putina, o którym pisaliśmy wczoraj. Co o tym wszystkim sądzicie?

Areal ma pojawić się na PC, Mac, Linux oraz konsolach: PlayStation 4, Xbox One i Wii U. Wstępnie premiera została zaplanowana na 2016 rok.

 

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

5 Shares
Share5
+1
Tweet