Już wiadomo, czemu na PS Vita brakuje nowych gier

Jedna z pracowniczek studia wyjawia strategię Sony.

Athey Moravetz pracowała w Sony Bend przez osiem lat (studio odpowiedzialne między innymi za serię Syphon Filter, Resistance: Retributionna na PSP oraz Uncharted: Złota Otchłań przeznaczone na PS Vitę) i teraz odsłania nieco szczegółów na temat braku gier na wyłączność dla PS Vita. Jak twierdzi, po premierze Złotej Otchłani, szykowana była kolejna część Uncharted dla przenośnej konsolki Sony. Niestety producent zdecydował się anulować projekt. Dlaczego?

Powodem było to, że zespół został przesunięty do pracy nad innym tytułem szykowanym na PlayStation 4. Szczegółów Moravetz nie chce zdradzić, ale chodzi o tytuł na wyłączność dla tej konsoli i na pewno nie będzie to nowy Syphon Filter (co może sugerować dorobek studia). Ponadto samo Naughty Dog obawiało się, że teraz zbyt dużo gier pojawi się na PlayStation 4, więc kontynuacja Uncharted na Vitę, mogłaby zginąć w gąszczu pozostałych tytułów.

Sony naprawdę chciało nowe Uncharted i starało się przekonać do tego Naughty Dog. Chcieli więcej gier na Vitę. Pracowaliśmy przez rok nad nowym Uncharted na Vitę, po czym gra została skasowana. Robiliśmy też InFamous, powstało nawet demo tej gry, ale również projekt został anulowany – wyjawia Moravetz, która już nie pracuje w Sony Bend.

To jednak nie wszystko. Athey Moravetz dodaje, że powstawał też inny tytuł na wyłączność dla PS Vity. Była to produkcja w klimatach steampunk, gdzie można się było przemieszczać po mieście za pomocą latających butów. – To naprawdę była świetna gra – komentuje Moravetz. Na koniec wspomina o tym, dlaczego wysoko postawieni menadżerowie nie zgadzają się nowe produkcje na Vitę.

Mamy za dużo gier do wydania w tym czasie, to się nie sprzeda za dobrze, prognozy nie są dobre na ten tytuł – to były główne tłumaczenia menadżerów – opowiada Moravetz. Jak dodaje, realia rządzące w branży gier są teraz bardzo podobne do tych, które rządzą w Hollywood, czyli każdy stawia na produkcję wielkich, pewnych hitów. Mało który producent ryzykuje.

Co o tym sądzicie? Chcielibyście na przykład zobaczyć nowe Uncharted na Vitę? Kupilibyście tę konsolę, gdyby było na nią więcej gier?

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.